Politycy ustrzelili Eurocash

opublikowano: 12-10-2015, 22:00

PiS przedstawia plany podatku, notowania Eurocashu w dół

Akcje banków, kopalni i spółek energetycznych przyjęły już niejeden cios od polityków, których pomysły (część na razie na papierze, część w trakcie wdrażania) uszczupliły portfele inwestorów i przyszłych emerytów (akcjonariuszami wspomnianych firm są także otwarte fundusze emerytalne) o grube miliardy złotych.

Teraz przyszedł czas na przedstawicieli sektora handlowego. PiS w sobotę przedstawiło plan wprowadzenia podatku od sklepów tzw. wielkopowierzchniowych. Uderzyło to w poniedziałek w notowania Eurocashu. Kurs spółki spadał o ponad 8 proc., bo według projektu partii, prowadzącej w sondażach, opodatkowanestawką 2 proc. miałyby być obroty sklepów o powierzchni przynajmniej 250 mkw.

— Przy tak niskim limicie powierzchni opodatkowane mogłyby być także Delikatesy Centrum, których właścicielem jest Eurocash — uważa Łukasz Wachełko, analityk Wood & Co., cytowany przez agencję Bloomberg. Według jego szacunków, podatek obniżyłby w najgorszym scenariuszu zysk brutto Eurocashu o 16 proc. (36 mln zł). Specjalista nie wyklucza, że opodatkowanie dotyczyłoby też niektórych sklepów LPP i CCC. Notowania tych spółek były jednak wczoraj stabilne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Politycy ustrzelili Eurocash