Czytasz dzięki

Polityczna próba sił w trybunale

ass
opublikowano: 11-05-2007, 00:00

Marek Kuchciński

szef klubu PiS

Zakładamy, że Trybunał Konstytucyjny będzie działał zgodnie z konstytucją, przepisami prawa, roztropnie i sprawiedliwie. Mamy do czynienia z działaniem różnych środowisk, które chcą na siłę uniemożliwić przeprowadzenie lustracji. Jeśli trybunał stwierdzi niekonstytucyjność ustawy lustracyjnej, to należy otworzyć archiwa IPN. Najprostszą ustawą będzie ustawa, która otwiera wszystkim dostęp do archiwów IPN.

Wojciech Olejniczak

przewodniczący SLD

Prawo i Sprawiedliwość dokładnie wie, że została uchwalona ustawa niezgodna z konstytucją, i robi wszystko, aby trybunał nie mógł tego udowodnić. PiS będzie działało dokładnie w taki sposób, żeby utrudnić prace trybunału i aby uniemożliwić wydanie ostatecznego werdyktu w sprawie złej ustawy lustracyjnej. To jest ciąg dalszy gry teczkami i PiS za to odpowiada, bo jego politycy chcieliby, żeby obecny kształt ustawy obowiązywał, mogliby wtedy szantażować coraz to nowe grupy społeczne.

Bogdan Zdrojewski

szef klubu PO

Wydarzenia w trybunale świadczą o tym, że chodzi o doprowadzenie do sytuacji, w której wadliwa ustawa wejdzie w życie. Ma to podłoże ambicjonalne. Martwi mnie to trochę, dlatego że lepiej byłoby, aby polskie prawo było jednoznaczne i aby procesy lustracyjne nie były narażone na wstrząsy, które negują ich sens istnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ass

Polecane