Polityk PSL w rękach CBA

  • Piotr Nisztor
opublikowano: 24-04-2013, 00:00

Śledczy podejrzewają marszałka Podkarpacia o przyjmowanie łapówek.

Mirosław K., marszałek województwa podkarpackiego, jeden z najbardziej wpływowych polityków PSL w regionie, został w poniedziałek zatrzymany przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Oprócz niego w ręce śledczych wpadło też dwóch lokalnych przedsiębiorców. Całej trójce Prokuratura Apelacyjna w Lublinie postawiła zarzuty korupcyjne oraz powoływania się na wpływy w urzędach.

— Zarzuty dotyczą lat 2011-12 — mówi Grzegorz Janicki, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie. Nie chciał ujawniać żadnych szczegółów.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że marszałek K. jest podejrzewany o to, że w zamian za łapówki załatwiał pozytywne rozstrzygnięcia przetargów organizowanych przez niektóre podkarpackie samorządy oraz pomagał w zdobywaniu unijnych dotacji.

— Na pewno nie można powiedzieć, że to koniec sprawy — dodaje prokurator Janicki. Śledztwo toczy się od początku 2012 r. W lutym agenci CBA przeszukali gabinet oraz mieszkania Mirosława K. W tym czasie samorządowiec przebywał w Brazylii. Po powrocie marszałek przekonywał, że nie ma sobie nic do zarzucenia i zapewniał o gotowości pełnej współpracy z CBA w celu wyjaśnienia sprawy.

— Od 10 lat pracuję w Rzeszowie na różnych stanowiskach. Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że najważniejsze jest dla mnie dobro regionu — mówił w połowie lutego Mirosław K. Zatrzymanie marszałka to przede wszystkim cios dla PSL. Kilka miesięcy temu samorządowiec wszedł bowiem do władz partii z rekomendacji Janusza Piechocińskiego, wicepremiera i szefa ludowców.

— Konieczna (jest) dymisja marszałka i zawieszenie członkostwa w PSL do czasu wyjaśnienia i zakończenia sprawy — napisał na twitterze Jan Bury, szef klubu parlamentarnego PSL. Do odwołania marszałka potrzebna będzie nadzwyczajna sesja sejmiku województwa. Jan Bury wyjaśnia, że potrzeba na to około 30 dni, chyba że marszałek K. sam złoży dymisję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Nisztor

Polecane