Polka wcześnie debiutuje w roli matki

opublikowano: 28-03-2018, 22:00

Nasza rodaczka, która mocno bierze sobie do serca rynkowe trendy, powinna zadebiutować w roli matki, mając nieco ponad 27 lat.

Wtedy wstrzeliłaby się w średni wiek Polek rodzących pierwsze dziecko, który widnieje w bazie Eurostatu (dane za 2016 r.). W porównaniu z unijnymi średnimi to stosunkowo mało — w młodszym wieku pierwsze dziecko rodziły tylko obywatelki czterech krajów (Bułgarii, Rumunii, Łotwy i Słowacji), a standardem w UE było 29 lat.

Wyświetl galerię [1/2]

FOT. BARTEK SADOWSKI-FAKT- FORUM

Obraz naszych młodych na tle Europy, świeżo upieczonych matek, z perspektywy krajowej wygląda jednak nieco inaczej. Wiek, w którym Polka rodzi pierwsze dziecko, od lat systematycznie przesuwa się do góry. Z danych Eurostatu wynika, że w 1997 r. czas na macierzyństwo przychodził w wieku 24 lat, w 2002 r. średnia wzrosła do 25 lat, w latach 2007 i 2008 statystyczna matka debiutantka miała 26 lat, a w 2015 r. dokładnie 27 lat. Efektów tego, że Polki stosunkowo wcześnie zostają matkami, nie widać jednak we współczynniku dzietności (średnia liczba dzieci urodzonych przez kobietę w wieku rozrodczym). W 2016 r. dla Polski wyniósł 1,39. To jedna z najniższych wartości w UE (unijna średnia — 1,6). Z drugiej strony jesteśmy na wysokim, szóstym miejscu pod względem liczby „pierwszych dzieci”, które przyszły na świat w 2016 r. — było ich 176 tys. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu