Polkomtel zarobił w 2002 r. 570 mln zł

Marcin Goralewski
opublikowano: 24-03-2003, 00:00

KGHM i PKN Orlen otrzymają od Polkomtelu po 55 mln zł dywidendy. Drugi operator na krajowym rynku telefonii komórkowej zarobił bowiem w 2002 roku 570 mln zł — wynika z nieoficjalnych informacji.

Tylko około 50 mln zł zarobił w czwartym kwartale 2002 r. Polkomtel, drugi co do wielkości operator sieci komórkowej w Polsce - wynika z nieoficjalnych informacji. Spółka nie chce wypowiadać się na temat ubiegłorocznych wyników finansowych.

— Zostaną one zaprezentowane na walnym akcjonariuszy — mówi Jarosław Pachowski, prezes operatora.

Zgromadzenie zostało zaplanowane na 31 marca.

Po zsumowaniu wyników za cały rok otrzymujemy jednak znaczną kwotę 570 mln zł (po trzech kwartałach Polkomtel oficjalnie poinformował, że zarobił 519 mln zł). Jeżeli nic się nie zmieni, to połowa tej sumy — 284 mln zł — trafi do akcjonariuszy. Ostateczną decyzję w sprawie szczegółów dotyczących wypłaty dywidendy podejmie walne zgromadzenie akcjonariuszy operatora. Dotychczasowe ustalenia rady nadzorczej mówią jednak o wypłacie właśnie połowy zysku.

— Polkomtel jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. Jeśli akcjonariusze wyrażą taką wolę, to stać nas na wypłatę dywidendy — mówi Jarosław Pachowski.

Największymi beneficjentami podziału będą oczywiście wiodący akcjonariusze Polkomtelu. Należą do nich dwie spółki giełdowe — PKN Orlen i KGHM Polska Miedź oraz dwóch inwestorów zagranicznych Vodafone i TDC. Do tych czterech spółek trafi po 55 mln zł. O 10 mln zł mniej otrzymają Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Wypłata dywidendy przez Polkomtel będzie rynkowym debiutem. Do tej pory bowiem wszyscy trzej operatorzy telefonii komórkowej, czyli Polkomtel, Centertel i Polska Telefonia Cyfrowa — reinwestowali zarabiane pieniądze. W przypadku Centertela trudno zresztą mówić o wypłacie dywidendy. Spółka notuje straty, choć według wcześniejszych zapowiedzi Centertel na plus może wyjść już w tym roku.

Rozwój operatorów sieci komórkowych wymagał sporych nakładów finansowych od udziałowców. Polkomtel już dwa razy podwyższył kapitał zakładowy — o 400 mln zł i 550 mln zł, do 2,05 mld zł. Przy finansowaniu działalności korzystano także z pożyczek od akcjonariuszy, kredytów i emisji papierów dłużnych. Przez pierwsze trzy kwartały ubiegłego roku Polkomtel zainwestował 584 mln zł, w 2001 i 2000 roku po prawie 940 mln zł.

Jeśli nasze informacje się potwierdzą, to Polkomtel ponownie okaże się najbardziej rentownym przedsiębiorstwem w swojej branży. Polska Telefonia Cyfrowa zarobiła w 2002 roku 346 mln zł. Pod względem pozycji rynkowej sytuacja nie wygląda już tak różowo. Zdecydowanym liderem rynku pozostaje PTC. Z usług tej sieci korzysta już ponad 5 mln klientów. Daje to spółce 35-proc. udział w rynku, uwzględniając liczbę klientów i 37-proc., biorąc pod uwagę przychody operatorów. Polkomtel pozostaje drugim operatorem, ale może się to niedługo zmienić. Całkiem poważnie brzmią bowiem zapowiedzi przedstawicieli Telekomunikacji Polskiej, że Centertel w roku 2005 będzie największym operatorem w kraju. Do tej pory udało się dogonić Polkomtel. W takiej sytuacji, analitycy pytają jaki sens ma wypłata dywidendy. Dlaczego pieniądze te nie zostaną przeznaczone na wzmocnienie pozycji rynkowej spółki?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu