Polnord czeka na nowe rozdanie

opublikowano: 20-01-2019, 22:00

21 stycznia walne dewelopera. Tuż przed nim część akcjonariuszy zasugerowała chęć sprzedaży akcji w wezwaniu

Tarcia w deweloperskim Polnordzie zdają się wchodzić w krytyczną fazę. Na poniedziałek 21 stycznia 2019 r. zaplanowano NWZ, zwołane na żądanie brytyjskiej Duet Asset Management, która pośrednio jest największym akcjonariuszem Polnordu. Kontroluje 20,08 proc. akcji. Do rady nadzorczej chce wprowadzić swojego założyciela Henry’ego Gabaya oraz Kamila Borowika i Katarzynę Miłek. Dopiero na walnym okaże się jednak ilu członków liczy rada. Statut pozwala by było to 5-7 osób.

Zobacz także

Na ostatnich walnych Duet był regularnie przegłosowywany przez sojusz, którego trzon stanowiły podmioty kontrolowane przez państwo. Po zamknięciu sesji 17 stycznia na sprzedaż wystawiona jednak została mniej więcej jedna czwarta akcji dewelopera. Wynika to z porozumienia jakie ujawniły TFI PZU, PKO Bank Polski, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Neptun FIZAN (należy do grupy PKO BP) i PZU Życie. Pierwsze trzy dysponują 23,56 proc. walorów.

Zaangażowanie Neptun FIZAN i PZU Życie jest na tyle małe, że nie wymaga ujawnienia. Cała piątka zobowiązała się do podjęcia działań zmierzających do sprzedaży wszystkich akcji Polnordu, „w szczególności w drodze odpowiedzi na wezwanie”.

— Odczytuję to jako propozycję dla największego akcjonariusza. Oferują konkretny pakiet akcji, zapewniający mu kontrolę nad spółką. Zapewne oczekują więc premii w stosunku do kursu giełdowego — mówi jeden z innych akcjonariuszy, pragnący zachować anonimowość.

OFE PZU Złota Jesień ma 5,29 proc. akcji, ale nie jest stroną porozumienia, w które zaangażowane są inne podmioty z grupy PZU. Komentarza Duetu nie udało nam się zdobyć. Również strony wezwania nie chciały odpowiedzieć czy to propozycja dla Duetu.

— Nie komentujemy sytuacji w poszczególnych spółkach ani naszych zamiarów co do nich. Mogę tylko zapewnić, że zawsze działamy w najlepszym interesie naszych klientów — zaznacza Tomasz Czarnecki z TFI PZU.

PKO BP I BGK były jeszcze mniej rozmowne. Oba banki przejęły zaś akcje Polnordu za długi Prokomu Investment, wehikułu inwestycyjnego Ryszarda Krauzego. Sprawy nie chciały też komentować Nationale-Nederlanden OFE i Aegon OFE. Na dzisiejszym NWZ Duet chciał powołać rewidenta do zbadania prowadzenia przez zarząd Polnordu rozmów z innym londyńskim funduszem — Catalyst Capital — i udostępniania mu dokumentacji wewnętrznej Polnordu (due diligence) oraz sposobu komunikacjitych spraw rynkowi kapitałowemu przez zarząd Polnordu.

Nie wydaje się jednak by Catalyst Capital był obecnie zainteresowany Polnordem. Z naszych źródeł wynika, że pierwotnie miał się zaangażować do końca 2018 r. Odpowiadając na pytanie akcjonariusza zadane podczas NWZ z 3 grudnia zarząd Polnordu poinformował jednak 17 grudnia, że „dotychczas dokumentacja na potrzeby badania due diligencezostała udostępniona jednemu inwestorowi, który w związku z wycofaniem się z potencjalnej transakcji — zobowiązany był zwrócić lub zniszczyć nośniki udostępnionych informacji”. Nazwa tego podmiotu nie padła. W dniu, w którym pojawiła się informacja o sojuszu oczekującym wezwania, zarząd wydał oświadczenie o uznaniu powołania rewidenta ds. badania relacji z Catalyst Capital jako bezzasadne i kosztowne dla spółki, właśnie w związku z wycofaniem się inwestora.

„Sprawa jest znana Komisji Nadzoru Finansowego i zarząd udzielił oczekiwanych wyjaśnień jak również udostępnił żądane dokumenty” — napisali Marcin Gomoła i Marcin Mosz, stanowiący zarząd Polnordu. © Ⓟ

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu