Polowanie na chętne do współpracy średniaki

Martyna Mroczek
opublikowano: 09-07-2008, 00:00

Fundusze private equity mają dobre warunki do inwestowania w Polsce. I skwapliwie z nich korzystają.

Fundusze private equity mają dobre warunki do inwestowania w Polsce. I skwapliwie z nich korzystają.

Inwestorzy typu private equity/venture capital (PE/VC) kupują udziały lub akcje firmy nienotowanej na giełdzie. Potem starają się znacząco podwyższyć jej wartość, by po kilku latach odsprzedać udziały z zyskiem.

Coś za coś

Venture capital to inwestycje dokonywane we wczesnych stadiach rozwoju przedsiębiorstw, służące rozpoczęciu działalności — lub ekspansji — przez spółkę. Fundusze private equity natomiast interesują się przede wszystkim firmami średniej wielkości. W obu przypadkach chodzi o inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym w celu osiągnięcia średnio- i długoterminowych zysków z przyrostu wartości kapitału.

Jakie korzyści odnosi firma, którą zainteresuje się inwestor typu PE/VC? Współpraca z funduszem to najtańszy sposób na zdobycie kapitału. Pieniądze od inwestora mogą być przeznaczone także na rozwój nowych produktów i technologii, zwiększenie kapitału obrotowego, przejmowanie spółek lub na poprawę i wzmocnienie bilansu firmy. Inwestor — poza kapitałem — wnosi do przedsiębiorstwa swą wiedzę, doświadczenie i kontakty.

Private equity ma jednak trochę wad. Choć fundusze — w przeciwieństwie do inwestorów branżowych — z reguły nie są skłonne do przejmowania stanowisk kierowniczych w przedsiębiorstwach, w pewnym stopniu je kontrolują. Przedstawiciele funduszy zajmują miejsca w radach nadzorczych, monitorują wyniki spółki i ich zgodność z przyjętymi planami, uczestniczą w podejmowaniu kluczowych decyzji biznesowych.

Inwestować w Polsce

Nasz kraj to dla funduszy PE/VC stosunkowo nowy, ale bardzo interesujący rynek. W 2007 r. wartość transakcji wyniosła w Polsce 747 mln EUR (303 mln EUR w 2006 r.). Wzrosła również wartość kapitału, jakim dysponują fundusze private equity. W 2007 r. zgromadziły one około 3,3 mld EUR na inwestycje w naszym regionie (w roku 2006 niecałe 2,3 mld). W dużej mierze przyczynił się do tego nowy fundusz zgromadzony przez Mid Europa Partners z kapitałem 1,5 mld EUR, co jest środkowoeuropejskim rekordem. Według danych European Private Equity and Venture Capital Association (EVCA), środki na inwestycje w Europie Środkowej i Wschodniej to prawie 6 proc. globalnych funduszy zgromadzonych przez private equity w 2007 r.

Na rozwój transakcji PE w Polsce wpływają przede wszystkim: dobra kondycja gospodarki, członkostwo w Unii Europejskiej, a od jakiegoś czasu także sytuacja na giełdzie.

— Menedżerowie już nie są przekonani, że celem każdej firmy jest parkiet. Właściciele spółek stali się bardziej otwarci na inne rodzaje finansowania rozwoju — twierdzi Jacek Ostrowski, menedżer ds. obsługi transakcji w PricewaterhouseCoopers.

Dodaje, że w Polsce nie odczuwamy skutków kryzysu finansowego, który wpłynął na spowolnienie inwestycji private equity w USA i Europie Zachodniej. Dlatego nawet fundusze, które do tej pory nie były u nas szczególnie aktywne, zaczynają przyglądać się naszemu regionowi w poszukiwaniu interesujących inwestycji.

Atrakcyjną zapoznam

Jakie przedsiębiorstwo jest wymarzonym celem dla funduszy private equity? Zdaniem Jacka Ostrowskiego, najważniejsze, by spółka działała na rynku z obiecującymi perspektywami rozwoju, a do tego miała jasną strategię i wizję, jak wykorzystać ten potencjał. Poza tym, to firma ze stabilnym poziomem przepływów pieniężnych.

— Ważna jest też chemia między ludźmi. Jeśli przedstawiciele funduszu i spółki nie będą mieli wspólnej wizji dalszego rozwoju, z transakcji nic nie będzie — dodaje ekspert PricewaterhouseCoopers.

Rynek private equity w Polsce

Największej transakcji w ostatnim czasie dokonał fundusz Bridgepoint, kupując udziały w spółce transportowej CTL Logistics za — szacunkowo — ponad 400 mln EUR. Z kolei czeski fundusz Penta Investments nabył sieć sklepów Żabka za blisko 130 mln EUR.

Najświeższą transakcją funduszu private equity na polskim rynku jest kupno 100 proc. udziałów Centrum Medycznego LIM przez fundusz Mid Europa Partners, główną instytucję typu private equity inwestującą w Europie Środkowej i Wschodniej. Wcześniej fundusz kupił firmy Lux Med i Medycyna Rodzinna. Według szacunków analityków, łączna wartość tych trzech transakcji wyniosła około 150 mln EUR.

— Rynek usług medycznych w Polsce dynamicznie rośnie i ma bardzo dobre perspektywy rozwoju. Jest dość rozproszony, planujemy więc konsolidację — tłumaczy Zbigniew Rekusz, partner w Mid Europa Partners.

Centrum Medyczne LIM zajmuje trzecią pozycję na polskim rynku prywatnych firm medycznych świadczących kompleksową opiekę ambulatoryjną i diagnostyczną zarówno pracownikom przedsiębiorstw, które korzystają ze stałych umów, jak i osobom prywatnym. Spółka obsługuje ponad 230 tys. pacjentów korporacyjnych i indywidualnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Martyna Mroczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu