„Polsce grozi stracona dekada” (WYKRES DNIA)

Tylko obniżenie stóp procentowych może uchronić Polskę przed wpadnięciem w spiralę deflacyjną, podobną do tej, z którą od ćwierćwiecza zmaga się Japonia, uważa Union Investment TFI.

Jeżeli Rada Polityki Pieniężnej nie zadziała szybko, krajowej gospodarce grozi scenariusz chronicznej deflacji, z której nie będzie ona mogła wyrwać się przez lata, ostrzegał Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych.

- Rada ma broń w postaci obniżek stóp, jednak w miarę upływu czasu ta broń traci moc wypływania na oczekiwania inflacyjne – powiedział w rozmowie z agencją Bloomberg Dariusz Lasek.

Ceny dóbr konsumpcyjnych spadają w Polsce już czwarty miesiąc z rzędu, co jest pierwszym polskim doświadczeniem z deflacją, odkąd w 1982 r. GUS zaczął gromadzić miesięczne dane na jej temat, zauważa Bloomberg. Stopa inflacji znajduje się poniżej celu NBP już 21 miesięcy, a inwestorzy oczekują, że w ciągu najbliższych dziewięciu lat inflacja konsumentów będzie sięgała przeciętnie zaledwie 1 proc. w skali roku.

Stopa referencyjna NBP (wykres górny, linia biała), na tle wskaźnika inflacji konsumentów (linia żółta). Dolny wykres obrazuje stopę procentową w ujęciu realnym. Źródło: PB, Bloomberg.

Specjalista za przestrogę przywołuje wydarzenia z Japonii, która wpadła w pułapkę deflacyjną po pęknięciu bańki spekulacyjnej na krajowym rynku nieruchomości. Przedsiębiorstwa zaczęły spłacać zadłużenie i przenosić produkcję za granicę. To doprowadziło do zatrzymania wzrostu wynagrodzeń i powstrzymywania się konsumentów przed wydatkami. Tymczasem, mimo zagrożenia, Polska ma najwyższe realne stopy procentowe wśród 10 głównych gospodarek regionu obejmującego wschodzącą Europę, Bliski Wschód i Afrykę, a także wyższe niż którykolwiek kraj strefy euro, zauważa Bloomberg.

- Inne banki centralne szybciej zareagowały na ryzyko deflacji. Polska dużo ryzykuje, utrzymując znacznie wyższe realne stopy procentowe – powiedział Dariusz Lasek.

Stopa referencyjna NBP (wykres górny, linia biała), na tle wskaźnika inflacji konsumentów (linia żółta). Dolny wykres obrazuje stopę procentową w ujęciu realnym
PB, Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane