Polska atrakcyjnym liderem regionu

opublikowano: 24-10-2016, 22:00

W ostatnich 10 latach Polska stała się liderem w Europie Środkowej i Wschodniej, szóstą co do wielkości gospodarką UE. Łączna wartość inwestycji na rynku nieruchomości w Polsce stanowi 40 proc. transakcji w regionie. 2016 r. pownienn być równie dobry pod względem wartości inwestycji w Polsce jak poprzedni. — Biorąc pod uwagę, że wartość zamkniętych transakcji w pierwszej połowie roku osiągnęła 2 mld euro oraz liczbę sprzedaży w toku, spodziewamy się dobrych wyników na rynku inwestycyjnym w 2016 r. — mówi Piotr Mirowski, partner, dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego w Colliers International. W ostatnich latach transakcje inwestycyjne dotyczące nieruchomości biurowych i handlowych stanowiły łącznie ponad 85 proc. rynku. Z analiz firmy Colliers International wynika, że w najbliższym czasie dominować będą transakcje w sektorze handlowym, które w 2015 r. wyniosły 2,5 mld euro (55 proc. wartości rynku). Przy tym wzrasta zainteresowanie alternatywnymi nieruchomościami, np. domami dla studentów lub seniorów. Ale zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych cieszą się przede wszystkim platformy inwestycyjne i portfele nieruchomości. Jeszcze pięć lat temu 85 proc. kapitału inwestorów trafiało do Warszawy, w ostatnich dwóch latach sytuacja się odwróciła: 85 proc. kapitału inwestuje się teraz w regionach. Szczególnie, że miasta, zabiegając o najemców, oferują nowe projekty. Może to świadczyć o tym, że w oczach zagranicznych inwestorów Polska zyskała jako całość. — Wrocław i Kraków wciąż przodują w inwestycjach biurowych, ale rośnie zainteresowanie Trójmiastem, Katowicami i Łodzią. Wielkość rynku jest jednym z najważniejszych kryteriów, decydujących o potencjale miasta — komentuje Piotr Mirowski, partner w Colliers International. Zwiększa się różnorodność inwestorów i krajów pochodzenia kapitału. W przeszłości w Polsce pojawiał się głównie kapitał niemiecki. Dziś mamy inwestorów z RPA, Korei Południowej i Malezji, którzy działają zarówno bezpośrednio, jak i przez różnorodne platformy inwestycyjne.

— Liczymy na to, że po utworzeniu prawnych ram działania funduszy REIT w Polsce, udział polskiego kapitału w rynku zwiększy się, co zaowocuje poprawą płynności i przyczyni się do jego dalszego wzrostu — konkluduje Piotr Mirowski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu