Polska ciągle offline

Karolina Zawadka
30-06-2016, 22:00

Polacy nie ufają usługom publicznym oferowanym online. Nieco lepiej jest wśród małych i średnich firm.

Z raportu „E-administracja w Polsce na tle Unii Europejskiej” przygotowanym przez zespół ekspertów z Laboratorium Gospodarki Cyfrowej DELab UW pod kierownictwem dr hab. Katarzyny Śledziewskiej wynika, że Polacy są jednym z najsłabiej ucyfrowionych narodów Europy. Stan polskiej e–administracji w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej nie jest najlepszy. Polacy cały czas niechętnie korzystają z oferowanych przez instytucje publiczne rozwiązań online. W ciągu ostatniego roku 31 proc. Polaków kontaktowała się z jednostkami administracji za pośrednictwem narzędzi online innych niż e-mail, z czego większość złożyła jedynie deklaracje PIT. Mniej ucyfrowieni od Polaków są jedynie Włosi (27 proc.), Bułgarzy (21 proc.) oraz Rumuni (13 proc.). W krajach „starej piętnastki” interakcja cyfrowa obywateli z instytucjami sięga 63 proc.

Pocieszeniem może być fakt, że małe i średnie firmy częściej używają kanału cyfrowego. 9 na 10 przedsiębiorstw zadeklarowało, że w przeciągu ostatniego roku chociaż raz skorzystało z e-administracji. Jednak w unijnym rankingu sytuuje to nas dopiero na 17. miejscu. Częściej niż unijne państwa korzystamy z elektronicznej wysyłki deklaracji składek społecznych (robi to 69 proc. polskich MSP), ale rzadziej składamy deklaracje VAT przez internet (tylko 28 proc. firm). 29 proc. polskich MSP szukało dokumentów i specyfikacji, związanych z przetargiem przez systemy elektronicznych zamówień publicznych. To więcej niż unijna średnia. 86 proc. (również znacznie więcej niż unijna średnia) polskich firm używa publicznych stron internetowych do składania wypełnionych wniosków. Jesteśmy również na 4. miejscu w europejskim rankingu, jeśli chodzi o korzystanie z systemów e-przetargów — udział w nich zadeklarowało 24 proc. polskich małych i średnich przedsiębiorstw. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Zawadka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Polska ciągle offline