Polska giełda pokazuje siłę

Michał Papuga, analityk XTB
opublikowano: 03-03-2016, 17:37

Dzisiejszy dzień mija pod znakiem niewielkich ruchów na rynkach akcyjnych. Dzień upłynął pod znakiem publikacji wskaźników PMI, które w większości krajów wypadły słabiej od poprzednich, jednak wciąż pokazują wzrost gospodarczy.

W Chinach, PMI dla usług okazał się wyższy od poprzedniego odczytu oraz konsensusu. 52.6 punktu w porównaniu do 52.4 w styczniu nie okazało się jednak różnicą, która zachęciłaby inwestorów do dalszego kupowania akcji. Przypomnijmy, iż w ostatnich dniach chińskie parkiety zaliczyły spore wzrosty. Dziś Shanghai Composite zakończył notowania 0.35% na plusie, a Hang Seng stracił 0.31%. Inwestorzy czekają już na doroczną Ludową Polityczną Konferencję Konsultatywną, podczas której czeka nas przedstawienie planów gospodarczych Chin na najbliższe 5 lat. Możliwa jest zapowiedź wprowadzenia kolejnych, strukturalnych reform, jednak poprzednie zapowiedzi pokazały, iż ich wprowadzanie może być znacznie opóźnione.

W Europie również nie mieliśmy dziś do czynienia z dużymi ruchami na rynkach giełdowych. Indeks PMI dla usług w Strefie Euro wyniósł 53.3 w porównaniu do 53.6 w lutym. Wynik okazał się wyższy od oczekiwań. Indeks wypadł najsłabiej we Francji (49.2) wskazując na kontrakcję. Dobry odczyt miał miejsce w Niemczech (55.3) gdzie okazał się on wyższy od poprzedniego. Dane nie są tragiczne, jednak spadek tempa wzrostu powinien budzić niepokój.

Na kolejny wzrost redukcji zatrudnienia wskazał dzisiejszy raport Challengera. Liczba usuniętych etatów okazała się o 21.8% wyższa niż przed rokiem. Pracodawcy, za główny powód zmniejszania zatrudnienia podawali spadające ceny ropy oraz restrukturyzację. Najwięcej zwolnień ma miejsce w sektorze energetycznym. Mimo to, dzisiejsze wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wykazały odczyt na niskim, utrzymującym się ostatnio poziomie (278 tys.). Mieszane sygnały dały dzisiejsze odczyty PMI i ISM w Stanach. PMI zaliczył duży spadek do 49.7 punktu z 53.2 w styczniu. Z kolei ISM minimalnie spadł z 53.5 do 53.4. Co ciekawe, wskaźniki pokazują przeciwne sygnały dotyczące rynku pracy. Raport PMI wskazuje na wzrost zatrudnienia w styczniu, podczas gdy ISM na spadek.

Spokojna sesja w Europie przekłada się na niewielkie zmiany czołowych indeksów. O godzinie 17 DAX traci jedynie 0.03%, CAC 40 0.17%, a FTSE 100 o 0.24%. Niewielkie spadki są obecne także na amerykańskich parkietach, gdzie S&P500 spada 0.15%. Wyjątkiem okazuje się być polski WIG20, który zakończył dziś dzień wzrostem aż o 2.85%. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Papuga, analityk XTB

Polecane