Polska goni czołówkę

Jarosław Królak
24-01-2007, 00:00

W 2006 r. w UE o jedną czwartą wzrosła liczba produktów niebezpiecznych. Liderem są Chiny.

W 2006 r. w UE o jedną czwartą wzrosła liczba produktów niebezpiecznych. Liderem są Chiny.

Od lat niedoścignionym liderem w produkcji wyrobów niebezpiecznych są Chiny. Blisko połowa wszystkich zgłoszeń w Unii Europejskiej o zagrożeniu ze strony produktów dotyczy towarów chińskich. Na drugim miejscu znajdują się Niemcy (5 proc. zgłoszeń), a na trzecim Włochy (4 proc.). Nasze firmy pod tym względem wypadają dobrze. W rankingu jesteśmy na przedostatnim miejscu. Brawo.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę dynamikę zgłoszeń niebezpiecznych produktów, to już nie ma z czego się cieszyć. Podczas gdy w ubiegłym roku w UE liczba złych produktów zgłoszonych do rejestrów wzrosła o 23 proc. w porównaniu z 2005 r., to w Polsce aż o blisko... 100 proc. W 2005 r. zgłoszono w naszym kraju 16 niebezpiecznych wyrobów, a w 2006 r. — 31. Procentowy skok jest więc ogromny, choć stanowi to tylko 1,5 proc. wszystkich powiadomień.

Z danych systemu RAPEX (unijny system informacji o produktach niebezpiecznych) wynika, że w Unii co czwartym niebezpiecznym produktem okazują się zabawki i artykuły dla dzieci. Tuż za nimi plasują się artykuły elektryczne (23 proc.). Trzecie miejsce na czarnej liście produktów zajmują pojazdy (9 proc.).

— Ze statystyk wynika, że wyraźnie wzrasta liczba powiadomień o produktach niebezpiecznych i wycofanych z obrotu. Ta tendencja utrzyma się w najbliższych latach. Przepisy nakładają dużą odpowiedzialność na producentów. Niestosowanie się do nich grozi wysokimi karami i naraża na ryzyko utraty reputacji — mówi Wojciech Jaworski, adwokat z kancelarii prawnej Lovells.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Polska goni czołówkę