Polska i Niemcy wymienią się gazem

Jacek Uryniuk
13-10-1998, 00:00

Polska i Niemcy wymienią się gazem

OSZCZĘDNOŚCIĄ I PRACĄ: Dzięki umowie podpisanej przez PGNiG z niemieckim partnerem, spółka kierowana przez prezesa Aleksandra Findzińskiego oszczędza na budowie kosztownych gazociągów. fot. Marek Kraszewski

Oddano do użytku nowe połączenie gazowe między Polską a Niemcami. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz niemiecka firma Verbundnetz Gas AG zbudowały trzy linie gazociągowe o łącznej długości prawie 10 kilometrów. Projekt pochłonął 8 mln zł.

Najnowszy odcinek gazociągu wysokiego ciśnienia stanowi trzecie połączenie gazowe między Polską a Niemcami. Poprzednie dwa zbudowano w okolicach Świnoujścia i Zgorzelca w 1993 roku. Oddana do użytku nitka będzie dostarczać gaz do Gubina, czyli do ponad 5,4 tys. gospodarstw.

— Dotychczas dostawy gazu do Gubina realizowane były przez sieć średniego ciśnienia z niemieckiego Guben. Wzrastające zapotrzebowanie na gaz w tym mieście nie pozwala na utrzymanie dostaw na dotychczasowym poziomie. Nieefektywne byłoby także podłączenie Gubina do polskiego systemu gazowniczego, z uwagi na zbyt wysokie koszty inwestycji — wyjaśnia Janusz Zgórzyński z PGNiG.

Nowe połączenie gazowe z Niemcami to gazociąg wysokiego ciśnienia długości 2 km i gazociąg średniego ciśnienia o długości 4,4 km wykonane przez PGNiG oraz gazociąg średniego ciśnienia o długości 3,5 km wykonany przez Verbundnetz Gas. Całość inwestycji pochłonęła 8 mln zł. Jej realizacja była możliwa dzięki umowie podpisanej między PGNiG a Verbundnetz Gas o gazyfikacji stref przygranicznych Polski i Niemiec. W zamian za gaz oddawany do Gubina przygraniczne niemieckie miasteczka w pobliżu Szczecina dostają gaz od PGNiG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Uryniuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Polska i Niemcy wymienią się gazem