Polska kawiorowa potęga zagrożona

opublikowano: 03-03-2019, 22:00

Skok stawki VAT na kawior z 5 do 23 proc. uderzy w jego produkcję w Polsce, w czym jesteśmy światową potęgą.

Ministerstwo Finansów (MF) finiszuje z pracami nad tzw. nową matrycą stawek. Celem jest uporządkowanie stawek podatku VAT, ich pogrupowanie, wyeliminowanie sytuacji, gdy bardzo podobne produkty są objęte różnymi stawkami podatku (np. musztarda objęta jest stawką 23 proc., a sos musztardowy 5 proc.). Dlatego nastąpią ruchy w stawkach, w wyniku czego część produktów i usług wpadnie pod wyższe obciążenia, a części VAT zostanie obniżony. Jedną z propozycji MF jest podniesienie podatku do 23 proc. na owoce morza oraz kawior. Ten ostatni produkt znalazł się pod skrzydłami Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W trakcie uzgodnień projektu resort na piśmie wystąpił w obronie polskich producentów kawioru i zwrócił się do MF o pozostawienie stawki VAT na ten produkt na poziomie 5 proc.

„Proponowana zmiana wpłynie negatywnie na rozwijającą się w naszej akwakulturze produkcję kawioru. W Polsce w ciągu ostatnich pięciu lat produkcja kawioru wzrosła dziesięciokrotnie, dzięki temu zajmujemy obecnie piąte miejsce w świecie, a trzecie w Europie. Znaczne podwyższenie stawki VAT może ten bardzo korzystny trend zatrzymać” — napisał resort gospodarki morskiej.

Apeluje do MF, aby ten zamieścił kawior w załączniku nr 2 do ustawy, zawierającym „Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5 proc.”. Brak kawioru w tym wykazie oznaczać będzie skok opodatkowania do 23 proc., czyli obciążenie go prawie 5-krotnie wyższą stawką. Tym samym producenci zmuszeni zostaliby do adekwatnego podniesienia cen, co uderzyłoby w ich konkurencyjnośćna rynkach polskim, europejskim i światowym. Co na to wszystko MF? Poinformowało resort gospodarki morskiej, że problem zostanie omówiony na konferencji uzgodnieniowej. W Polsce kawior powstaje głównie z ikry jesiotra rosyjskiego i syberyjskiego. Ryby hodowane są m.in. w okolicach Olsztyna i Konina. Liderem w produkcji kawioru jest firma Antonius Caviar. W 2017 r. wypuściła na rynek około 20 ton. Światowymi liderami w produkcji kawioru są Rosja i Chiny, w Europie — Włochy, Francja, Polska, Niemcy.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu