Polska kosmetykami stoi

opublikowano: 29-06-2015, 00:00

Być może niedługo Polska oprócz dobrej wódki i żywności zacznie się kojarzyć również z kosmetykami, w których jesteśmy coraz lepsi.

Głównym kryterium wyboru produktów przez polskich konsumentów nie jest ich polskie pochodzenie. Podobnie jest w branży kosmetycznej, gdzie, jak sprawdziło ARC Rynek i Opinia w badaniu na 500 Polakach powyżej 18. roku życia, przy zakupie kosmetyków najważniejsza jest cena oraz dobre doświadczenia z produktem.

Ankietowani poproszeni o wskazanie 10 najbardziej znanych marek kosmetyków, niezależnie od kraju pochodzenia, wymieniali również trzy polskie: Ziaję, Sorayę oraz Dr Irenę Eris. Poza tym połowa z nich stwierdziła, że przy wyborze kosmetyków zwraca również uwagę na to, czy pochodzą z Polski. Częściej robią to kobiety niż mężczyźni.

— Polskie marki kosmetyczne od wielu lat intensywnie pracują nad wizerunkiem, czego efekty widać. Oferują zarówno zaawansowane technologicznie produkty, które jakością nie ustępują tym zagranicznym, jak również znacznie tańsze kosmetyki, dostępne w zasadzie dla każdego — komentuje Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Zdaniem samych producentów coraz częściej docenia to również zagranica. — Podczas ostatnich międzynarodowych targów kosmetycznych w Bolonii potwierdziłam przekonanie, że przedsiębiorcy i klienci z takich krajów jak Francja, Włochy, Wielka Brytania cenią polskie produkty z tej kategorii — twierdzi Agnieszka Owczarek, prezes Noble Health.

Na polską siłę w branży kosmetycznej zwracało też ostatnio uwagę Ministerstwo Gospodarki, wyliczając, że wartość polskiego rynku kosmetyków oraz produktów do pielęgnacji i higieny ciała w 2014 roku mogła przekroczyć 3,4 mld EUR, co nas plasuje w czołówce najdynamiczniej rozwijających się rynków w Europie. Wytwarzane w naszym kraju produkty są wysyłane do ponad 130 krajów świata.

Duży popyt na nie istnieje zarówno wśród tradycyjnych odbiorców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, jak i na wiodących rynkach kosmetycznych Starego Kontynentu. Przy tym większość polskich firm kosmetycznych to żadne giganty, tylko osoby fizyczne prowadzące indywidualną działalność gospodarczą i niewielkie firmy, które zaspokajają lokalne potrzeby oraz wypełniają nisze rynkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu