Polska ma swojego Ortegę

DI
opublikowano: 15-06-2012, 00:00

W ślady Inditeksu idzie LPP. Jego prezes i współzałożyciel Marek Piechocki jest podobny do Amancio Ortegi nawet w ochronie prywatności.

Gdańskie przedsiębiorstwo to jednak wciąż skrzat przy Inditeksie. Jego kapitalizacja to zaledwie jedna trzydziesta piąta wartości lidera światowej branży odzieżowej. LPP jest warte 5,8 mld zł, podczas gdy wartość Inditeksu zbliża się do 50 mld EUR (215 mld zł). Fortuna Marka Piechockiego — zaledwie jedna dwusetna majątku Amancio Ortegi — wystarczyła jednak do zajęcia 30. miejsca na tegorocznej liście najbogatszych Polaków miesięcznika „Forbes”.

Sieć LPP liczy 600 salonów i jest o rząd wielkości mniejsza od liczby sklepów Inditeksu. Hiszpanie górują także pod względem historii. Pierwszą firmę Amancio Ortega założył w 1963 r., na blisko 30 lat przed Markiem Piechockim i Jerzym Lubiańcem. Marka Zara, odpowiadająca za prawie dwie trzecie sprzedaży, liczy sobie 37 lat i jest trzy razy dłuższa od historii marki Reserved, której pierwszy salon powstał w 2000 r.

Pod względem osiągnięć finansowych LPP i Inditex to jednak niemal bliźniaki. Z jednego złotego kapitałów LPP uzyskuje na czysto nawet nieco więcej niż Inditex, bo aż 33 grosze. W ciągu ostatnich pięciu lat obie firmy mogły pochwalić się rentownością kapitałów własnych zbliżoną do 29 proc.

Inditex generował jednak swoje zyski, utrzymując relatywnie mniejsze aktywa. Efekt to lepsza stopa zwrotu z aktywów sięgająca 18,6 proc., o jeden punkt wyższa od analogicznego wskaźnika dla LPP. Także pod względem rentowności sprzedaży o włos lepsi są Hiszpanie. Z jednego złotego sprzedaży LPP potrafiło wycisnąć 57 gr zysku brutto, podczas gdy jedno euro przychodów Inditex zamieniał na 59 centów zysku. Podobieństwo się nie kończy nawet gdy przejdziemy do wycen. W przypadku LPP wskaźnik cena/ zysk zbliża się do 21, dla Inditeksu sięga 23.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu