Polska miedź na wszystkich krańcach świata

opublikowano: 12-11-2018, 22:00

Wielomiliardowe kontrakty, eksport produktów do kilkudziesięciu krajów w Europie i na świecie, miejsce w ścisłej czołówce rankingów branżowych, nowoczesne technologie pomagające budować pozycję globalnego lidera.

Przykład KGHM Polska Miedź pokazuje, że polskie przedsiębiorstwo wykorzystując rodzimy potencjał, może osiągać sukcesy.

Szanghaj. Jedno z największych miast świata i centrum chińskiego biznesu. Trwają wielkie targi China International Import Expo. To właśnie tu 6 listopada China Minmetals, lider branży metalowej w Państwie Środka, podpisuje nowy wart kilka miliardów dolarów kontrakt na dostawy katod miedzianych. Partnerem chińskiej korporacji jest KGHM Polska Miedź S.A, a wartość gigantycznej umowy może łącznie wynieść nawet czternaście miliardów złotych.

Miedziowy szlak

Powyższy obraz przedstawiający niewątpliwy sukces polskiej spółki pokazuje, że również nad Wisłą może funkcjonować firma będąca liczącym się graczem w globalnej branży. Opisując umowę KGHM z Chińczykami, należy dodać, że nie jest to pierwszy taki kontrakt, lecz kontynuacja wieloletniej owocnej współpracy. Nowa umowa obejmująca lata 2019-2023 zastąpiła poprzednią z czerwca 2016 roku. Od czasu zawarcia pierwszego kontraktu z chińskim potentatem KGHM wyeksportował do Chin ponad 1,3 mln katod miedzianych. Działania operacyjne na chińskim rynku nie są też dla Polskiej Miedzi niczym nowym, współpraca spółki z tamtejszymi firmami trwa łącznie od przeszło dwudziestu lat.

Czemu właśnie Chiny? Odpowiedź wydaje się oczywista. Kraj ten odgrywa kluczową rolę na rynku metali nieżelaznych, zwłaszcza miedzi, czyli głównego produktu KGHM. Chiny to największy na świecie konsument tego surowca, a popyt na miedź w tym kraju nieustannie rośnie. Kontrakt podpisany w Szanghaju pokazuje obecną pozycję polskiej firmy, ale myli się ten, kto sądzi, że Daleki Wschód to dla KGHM jedyny kierunek eksportu.

Globalny lider

Obecnie aż 74 proc. przychodu firmy ze sprzedaży pochodzi z eksportu. Głównym produktem jest oczywiście miedź, ale znaczenie mają także metale szlachetne, w tym złoto i przede wszystkim srebro. Pod względem produkcji srebra metalicznego polska firma w ubiegłym roku zajęła drugie miejsce na świecie według ankiety przeprowadzonej przez World Silver Survey. Również pod względem produkcji miedzi górniczej KGHM znalazł się w światowej czołówce, plasując się na szóstej pozycji wśród globalnych producentów.

Wysokie pozycje w rankingach naturalnie łączą się z niezwykle rozległym obszarem eksportu. Jak przyznaje prezes spółki Marcin Chludziński:

„Można powiedzieć, że pod względem handlu osiągnęliśmy status firmy globalnej już wiele lat temu dzięki udziałowi w rynkach zbytu w kilkudziesięciu krajach na kilku kontynentach. Z uwagi na naszą lokalizację i uzyskiwaną z tego tytułu rentę geograficzną, zdecydowana większość eksportu kierowana jest do odbiorców europejskich”.

Rzeczywiście, Europa to podstawowy kierunek eksportu, ale stanowczo nie jedyny. W 2017 roku największe profity firma uzyskała ze sprzedaży produktów w Niemczech i Chinach (obydwa kraje mają po 13 proc. udziału w łącznym eksporcie KGHM), Wielkiej Brytanii (11 proc.) oraz Czechach (9 proc.). To jednak nie wszystko. Na Starym Kontynencie odbiorcami miedzi, srebra i innych metali produkowanych przez firmę są także Francja, Szwajcaria, Włochy, czy Austria. Eksport prowadzony jest także w Ameryce Północnej (USA, Kanada), Ameryce Południowej (Chile), Azji (oprócz Chin — Indie, Korea Południowa, czy Singapur), a nawet w Australii. Powyższa litania tak zróżnicowanych rynków sprawia, że o polskim miedziowym gigancie bez cienia wątpliwości można mówić jako o globalnym liderze branży.

Docieranie produktów polskiej firmy praktycznie na cały świat to rzecz wyjątkowa w rodzimej gospodarce. A produktów tych jest o wiele więcej.

„Oprócz miedzi, srebra, czy złota KGHM eksportuje także ołów, nikiel, kwas siarkowy, czy ren. Co warte podkreślenia, chociaż firma prowadzi wydobycie na innych kontynentach,w tym USA, Kanadzie i Chile, serce przedsiębiorstwa nieustannie bije w Polsce” — podkreśla prezes Marcin Chludziński.

To właśnie polskie kopalnie odpowiadają za zdecydowaną większość metali wydobywanych przez KGHM. To sprawia, że mówiąc o eksporcie firmy, mówimy o wysyłaniu w świat rdzennie polskiego produktu.

Globalna podróż polskiego metalu przynosi owoce i to niemałe. Tylko w ubiegłym roku przychody ze sprzedaży miedzi w ramach współpracy firmy z klientami zewnętrznymi przekroczyły 12 miliardów złotych. Sprzedaż srebra przyniosła blisko 2,5 miliarda, zaś złota 743 miliony złotych. Twarde liczby pokazują, jak ceniony na świecie jest polski produkt. Ale czy to oznacza, że ekspansja firmy będzie zawsze rosła?

Parytet miedzi

Spojrzenie na sytuację globalnego rynku miedzi i specyfikę tego metalu prowadzi do wniosku, że w branży metalowej trudno o bardziej stabilny fundament. Miedź ze wszystkich metali nieszlachetnych jest najlepszym przewodnikiem elektryczności i ciepła, a jednocześnie jest odporna na korozję, czy to związaną z oddziaływaniem powietrza oraz wody. Te wyjątkowe właściwości sprawiają, że jej wykorzystanie jest niezwykle szerokie. Wśród dziedzin, w których miedź ma ogromne znaczenie można wymienić motoryzację, sektor chemiczny, czy przemysł energetyczny. Wymowny jest tu zwłaszcza przykład przemysłu motoryzacyjnego. W typowym samochodzie znajdziemy od 15 do 28 kilogramów miedzi. Metal wykorzystywany przede wszystkim w przewodach zasilających jest jeszcze bardziej istotny przy produkcji coraz bardziej popularnych aut elektrycznych, co wskazuje na to, że w przyszłości popyt na miedź może wzrastać.

Różne sfery generujące zapotrzebowanie to jedno, jednak niezmiernie istotny jest też fakt, że w większości zastosowań dla miedzi nie ma właściwie substytutu. To wszystko sprawia, że mimo pewnych naturalnych i nieuniknionych wahań rynku branżę miedziową można określić jako wyjątkowo stabilną. Podobnie zresztą jest ze srebrem, które ma zastosowania zarówno przemysłowe, jak i przejawia wartość inwestycyjną. Tym samym oparcie się na miedzi i w mniejszym stopniu na srebrze i innych metalach daje podstawy do stałego rozwoju. Taki też staje się udziałem KGHM, który dzięki umiejętnie prowadzonym działaniom jest w stanie w pełni wykorzystywać ów potencjał.

Droga do sukcesu

Zarząd spółki zwraca uwagę, że niebagatelne znaczenie w rozwoju przedsiębiorstwa mają innowacje technologiczne wprowadzane w kopalniach i hutach.

„Cyfryzacja i informatyzacja wspomagają kontrolę wydobycia i produkcji, efektywne zbieranie i analiza danych pozwala na bieżącą poprawę stosowanych metod działań, a specjalne systemy informatyczne instalowane w kopalniach przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa pracowników” — mówi prezes Marcin Chludziński.

Różnie rozumiane bezpieczeństwo i odpowiedzialność zajmuje zresztą istotne miejsce w filozofii miedziowego giganta. Firma zaznacza, że choć dąży do stałej poprawy efektywności, w KGHM czynione są starania, by odbywało się to w sposób korzystny dla pracowników, bezpieczny dla środowiska i przynoszący korzyści regionom, w których funkcjonuje spółka.

Jak dokładnie się to odbywa? Wśród działań związanych z ekologią warto wymienić tworzenie w ramach działalności hutniczej KGHM instalacji zmieniających szkodliwy dla środowiska arsen w związki chemiczne, podobne do tych występujących naturalnie w przyrodzie. Nie bez znaczenia pozostaje też angażowanie się firmy w inicjatywy związane z zalesianiem terenów Dolnego Śląska. Te działania pozwalają wychodzić naprzeciw naturalnym konsekwencjom specyfiki działalności spółki i niwelować do minimum zagrożenia. Firma jest też aktywna społecznie w regionach, w których działa. Dowodem na to są liczne akcje związane ze zdrowiem mieszkańców Dolnego Śląska, czy działalność sponsorska KGHM w sporcie. Współistnienie wszystkich powyższych elementów ma gwarantować firmie efektywny i zrównoważony rozwój.

Ten zaś obecnie prezentuje się nad wyraz okazale, jak pokazuje przykład niedawnej umowy z China Minmetals czy stan światowego eksportu realizowanego przez KGHM. Co dalej? Dalszy rozwój technologiczny, utrzymywanie współpracy z bieżącymi partnerami i poszukiwanie nowych. I dalsze wydobycie, tak surowców, jak i polskiego potencjału. Ten, drzemiący w polskiej miedzi, jest ogromny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane