Polska na ratunek

Katarzyna Łasica
opublikowano: 10-08-2006, 00:00

Nierentowne fabryki i wysokie ceny surowców przyczyniły się do gigantycznych spadków zysków oponiarskiego koncernu.

Czy ratunkiem będzie Polska?

Zysk Bridgestone, japońskiego producenta opon, spadł w drugim kwartale o 93 proc. — do 49 mln USD. Jest najniższy co najmniej od dwóch lat. Półroczny zysk netto wyniósł natomiast 285 mln USD i jest niższy o 68 proc. w stosunku do takiego samego okresu w roku ubiegłym. Spadkowi zysku nie zapobiegł wyjątkowo dobry, bo aż 13-procentowy wzrost sprzedaży. Po sześciu miesiącach sprzedaż spółki wyniosła 12 mld USD. Tak dobrą sprzedaż koncern zawdzięcza dużemu popytowi na samochody w Japonii i Europie.

Drugi na świecie koncern oponiarski wyjątkowo złe wyniki tłumaczy zamknięciem fabryki w USA oraz wzrostem cen surowców, w tym ropy naftowej i kauczuku. Zamknięcie fabryki w Stanach kosztowało japońskiego producenta opon 135 mln USD.

Spółka obniżyła prognozę rocznego zysku prawie o 5 proc., który po skorygowaniu ma wynieść 539 mln USD. Wcześniej szacowała, że w całoroczny zysk wyniesie 565 mln USD. Po zrewidowaniu zysk za 2006 r. będzie aż o 66 proc. niższy w stosunku do roku 2005. Niezmieniona pozostaje natomiast prognoza sprzedaży spółki, która ma wynieść w tym roku 26 mld USD.

Warto wspomnieć, że producent opon Firestone podpisał pod koniec lipca z przedstawicielami polskiego rządu umowę inwestycyjną, w której zobowiązał się wybudować w Stargardzie Szczecińskim fabrykę opon radialnych do samochodów ciężarowych i autobusów. W zakładzie wartości 200 mln EUR będzie pracować 759 osób. Produkcja ruszy w pierwszej połowie 2009 r. Bridgestone ma 51 fabryk na świecie. Zakład w Stargardzie Szczecińskim będzie drugą (po Bilbao) europejską fabryką koncernu produkującą opony do ciężarówek. Przeniesienie części produkcji do Europy pomoże japońskiemu koncernowi obniżyć jej koszty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu