Polska nadal w drugiej lidze

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 08-09-2011, 00:00

Spadliśmy na 41. miejsce w rankingu konkurencyjności. Mamy większy problem: jak wejść do pierwszej ligi?

W dół ciągną nas infrastruktura, innowacyjność i — o dziwo — stabilność makroekonomiczna

Spadliśmy na 41. miejsce w rankingu konkurencyjności. Mamy większy problem: jak wejść do pierwszej ligi?

Na 41. z 39. miejsca w ubiegłym roku spadła Polska w Globalnym Raporcie Konkurencyjności przygotowanym przez World Economic Forum (WEF). Wzięło w nim udział 13 tys. firm ze 142 krajów świata, w tym 200 z Polski. Na czele rankingu znajdują się Szwajcaria, Singapur i Szwecja.

— Zmiany o 1-2 pozycję notuje 40 proc. krajów, więc nie jest to nic niezwykłego. Tegoroczny spadek Polski może być wypadkiem izolowanym. Problem tkwi w innowacyjności. Tu zanotowaliśmy spadek o 10 pozycji. Polska musi podwyższyć innowacyjność, biznes z nauką muszą lepiej współpracować. Co prawda także pod względem stabilności makroekonomicznej spadliśmy o 13 miejsc, ale to etap przejściowy. Spora część zadłużenia spowodowana jest inwestycjami w infrastrukturę i ochronę zdrowia, które w przyszłości wpłyną na poprawę konkurencyjności — mówi Piotr Boguszewski z NBP.

Polskę dołuje w rankingu m.in. infrastruktura — pod względem jakości dróg jesteśmy na 134. miejscu. Niewiele też zmienia się na lepsze. Bariery pozostają te same: co piąta firma skarży się na prawo podatkowe, co ósma na prawo pracy, biurokrację i fiskalizm.

Bez zmian

Eksperci sądzą, że Polska ma szansę na poprawę pozycji, mimo że 70 proc. państw, które brały udział w badaniu, w ostatnich trzech latach stale nas wyprzedzało. Jednak podkreślają, że przesunięcie się o kilka oczek w górę nie rozwiąże problemu, bo WEF zalicza Polskę do krajów na drugim etapie rozwoju (patrz ramka). I bardzo ciężko będzie nam się z tej grupy wydostać.

Wiele do zrobienia

— Weszliśmy do drugiej ligi, problemem jest, jak zrobić duży skok do pierwszej. Na 12 filarów konkurencyjności branych przez WEF pod uwagę przy tworzeniu rankingu, aż w 8 jesteśmy na 100. lub gorszej pozycji w jednym z elementów składowych. To oznacza, że na wielu polach jest jeszcze mnóstwo do zrobienia — przyznaje Piotr Boguszewski.

— Spadek o 2 miejsca rzeczywiście nie jest dramatyczny. Bardziej niepokojące jest utrzymanie się w okolicach 40 miejsca, co oznacza, że bariery się utrzymują. Większość decyzji leży w gestii rządu, to od niego trzeba oczekiwać zmiany systemowej: przywrócenia zakresu swobód gospodarczych z początku lat 90. i ograniczenia poziomu redystrybucji pieniędzy publicznych przez budżet i instytucje parabudżetowe —uważa Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha.

12 filarów — miejsce Polski

Instytucje

52.

Chociaż poprawiły się niektóre aspekty otoczenia instytucjonalnego, jak przejrzystość rządowej polityki czy bezpieczeństwo fizyczne, to biznes nadal bardzo niepokoją obciążenia regulacyjne (124.).

Infrastruktura

74.

Dalszy wzrost konkurencyjności będzie wymagał znaczącej poprawy infrastruktury transportowej, która daleko odbiega od światowych standardów (111). Od ubiegłego roku jest pewien postęp, ale za mały, by zapewnić wzrost w rankingu. Szczególnie źle oceniana jest jakość polskich dróg (134.).

Stabilność makroekonomiczna

74.

Polska jest na pierwszym miejscu na świecie pod względem zmiany proc. r/r inflacji. Zajmuje jednak dalekie 128. miejsce pod względem deficytu budżetowego jako proc. PKB.

Opieka zdrowotna i szkolnictwo podst.

40.

Tu dość dobre miejsce gwarantuje Polsce malaria, a raczej jej brak (mamy 1. miejsce na świecie za wpływ malarii na biznes i przypadki malarii na 100 tys. mieszkańców). Wysoko wypadamy też w ocenie występowania gruźlicy, wpływie HIV/AIDS na biznes czy śmiertelności noworodków.

Szkolnictwo wyższe

31.

Mocne strony Polski to wysoki poziom edukacji, szczególnie jeśli idzie o stopień skolaryzacji (17. pozycja).

Efektywność rynku

52.

Wysokie 4. miejsce otrzymaliśmy za taryfy celne, 34. za liczbę procedur koniecznych do rozpoczęcia działalności, ale mamy więcej niż 100. pozycję w takich rankingach, jak: stopień i efektywność opodatkowania, wpływ przepisów na BIZ czy liczba dni koniecznych do rozpoczęcia działalności (103. miejsce).

Efektywność rynku pracy

58.

Wysokie 21. miejsce mamy za koszty zwolnienia pracownika, ale jesteśmy aż na 114. miejscu w rankingu praktyk zatrudniania i zwalniania.

Rozwój rynków finansowych

34.

Sektor finansowy jest dobrze rozwinięty (34. miejsce), do czego przyczyniła się rosnąca wiarygodność Polski (16.). Banki oceniane są lepiej niż jeszcze dwa lata temu, chociaż wiele jest tu jeszcze do zrobienia, zważywszy na słabą pozycję Polski w tym wskaźniku (60).

Zdolność absorpcyjna technologii

48.

Jesteśmy w czwartej dziesiątce na świecie pod względem transferu inwestycji i technologii, liczby użytkowników internetu czy dostępu do szerokopasmowego internetu.

Wielkość rynku

20.

Mocne strony Polski to duży rynek (20. miejsce w świecie).

Rozwój środowiska biznesowego

60.

Mamy 16. pozycję na świecie pod względem liczby lokalnych poddostawców (i 44. pod względem ich jakości), ale aż 106. pod względem rozwoju klastrów.

Innowacyjność gospodarki

58.

Aby przejść do fazy rozwoju, w której wzrost zapewnia innowacyjność, Polska będzie musiała skoncentrować się mocniej na innowacyjności i zaawansowaniu biznesu.

SYNTETYCZNA MIARA

Globalny raport konkurencyjności przygotowywany jest co roku przez World Economic Forum (WEF). W badaniu branych jest pod uwagę 12 filarów konkurencyjności. Raport zakłada trzy etapy rozwoju gospodarek: rozwój sterowany przez czynniki wytwórcze, rozwój przez wzrost efektywności i rozwój przez innowacyjność. Polska jest na drugim etapie. WEF zauważa korelację między indeksem a wzrostem PKB na głowę.

Konkurencyjność to miara mocnych i słabych stron gospodarki określających pozycję wytwarzanych dóbr i usług na rynkach międzynarodowych. Jednak według J.-C. Tricheta, prezesa EBC, konkurencyjność to "zdolność kraju do osiągnięcia i utrzymania trwałego wzrostu poziomu życia obywateli oraz możliwości uzyskania/posiadania pracy w warunkach otwartej gospodarki".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu