Polska odstrasza, zagranica kusi

  • Jagoda Fryc
10-12-2015, 22:00

W listopadzie niewiele się zmieniło w preferencjach inwestycyjnych Polaków. Wciąż w odstawce były krajowe aktywa, a w modzie — inwestycje zagraniczne.

Z wyliczeń Haitong Banku wynika, że w ubiegłym miesiącu klienci sprzedali jednostki uczestnictwa warte łącznie 340 mln zł, przy czym największy exodus dotyczył funduszy pieniężnych i dłużnych, z których wycofano w sumie prawie 700 mln zł. Na drugim biegunie znalazły się tzw. strategie alternatywne (np. absolutnej stopy zwrotu). Inwestorzy dostrzegli ich potencjał, który uwidacznia się zwłaszcza w okresach słabszej koniunktury na rynkach, i wpłacili do ich portfeli 270 mln zł. Również fundusze akcji miały w listopadzie wzięcie, ale nie polskich, lecz zagranicznych. Łącznie do tej grupy produktów trafiło 230 mln zł.

— Marazm na warszawskiej giełdzie, determinowany m.in. ryzykiem politycznym, odstrasza przed inwestowaniem w fundusze akcji polskich. Dlatego TFI przestawiają zwrotnice sprzedażowe w kierunku giełd zagranicznych. Odpływ z funduszy dłużnych i pieniężnych nie dziwi, biorąc pod uwagę ich niezbyt atrakcyjne stopy zwrotu i ograniczony potencjał do zarobku w przyszłości — ocenia Łukasz Jańczak, analityk Haitong Banku. Z raportu wynika, że jak świeże bułeczki sprzedawały się fundusze PKO TFI, szczególnie strategie sektorowe (np. nowoczesnych technologii), oraz produkty spod egidy Altusa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polska odstrasza, zagranica kusi