Polska sfinansuje braki prywatyzacyjne obligacjami

STOMIL-OLSZTYN Spółka Akcyjna
27-02-2001, 16:09

WARSZAWA (Reuters) - Minister Finansów Jarosław Bauc powiedział we wtorek, że Polska będzie finansować ewentualne braki przy tegorocznych wpływach z prywatyzacji poprzez dodatkowe emisje obligacji.

"Braki w budżecie mogą być wypełnione emisjami obligacji" - powiedział Reuterowi Jarosław Bauc.

Wcześniej France Telecom (FT), inwestor strategiczny TPSA podał, że nie skorzysta z opcji kupna 10 procent akcji Telekomunikacji Polskiej SA w tym roku, ani też nie zamierza osiągnąć w tym roku 50 procent udziałów w TPSA.

Bauc dodał, że jeśli FT zmniejszy swoje inwestycje, tak jak to zapowiada, złoty może osłabić się z powodu zmniejszających się napływów kapitału zagranicznego.

"Taka decyzja może osłabić złotego i ogólnie pogorszyć klimat wokół prywatyzacji" - powiedział Bauc.

FT, które ma obecnie wraz z Kulczyk Holding 35 procent akcji TPSA, nie kupi od skarbu państwa kolejnych akcji TPSA po 38 złotych za sztukę, ponieważ obecna wycena akcji spółki jest niższa.

Decyzja France Telecom zwiększa wątpliwości, co do sukcesu ambitnych rządowych planów tegorocznej prywatyzacji. Rząd chce osiągnąć z prywatyzacji w tym roku 18 miliardów złotych, z czego około połowa ma pochodzić ze sprzedaży akcji TPSA.

((Wojciech Moskwa, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: STOMIL-OLSZTYN Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Polska sfinansuje braki prywatyzacyjne obligacjami