Polska Strefa Inwestycji na wakacje

opublikowano: 07-06-2018, 22:00

1 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu nowych inwestycji.

1 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu nowych inwestycji. Dwa tygodnie po publikacji w Dzienniku Ustaw przepisy wejdą w życie. 4 czerwca zakończyły się międzyresortowe konsultacje projektu „Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom, wykonującym działalność gospodarczą na obszarach”. Jest ono niezbędne, by rządowy projekt Polska Strefa Inwestycji zaczął działać.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— Spodziewam się, że do 1 lipca rozporządzenie wejdzie w życie — mówi Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Polska Strefa Inwestycji zastąpi funkcjonujący obecnie system specjalnych stref ekonomicznych (SSE). Nowe przepisy pozwolą na uzyskanie zwolnień z CIT przy inwestycji na terenie całego kraju. Dotychczas było to możliwe tylko na obszarach objętych statusem SSE. Włączanie działek wymagało każdorazowo zgody rządu i trwało niekiedy kilkanaście miesięcy. Funkcjonowanie SSE było przewidziane do 2026 r., co oznacza, że wchodzący do nich dziś przedsiębiorcy mają na wykorzystanie pomocy publicznej tylko osiem lat.

Zgodnie z nowymi zasadami, zwolnienia z podatku będą wydawane na 10, 12 i 15 lat. MPiT chce zachęcić przedsiębiorców m.in. do tworzenia wysokopłatnych miejsc pracy, eksportu, współpracy z uczelniami wyższymi czy wchodzenia na tereny z wysokim bezrobociem. Dlatego do kryterium wymaganych nakładów (takie istnieje obecnie) resort dodał 10 kryteriów jakościowych – innych dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu i dla projektów przemysłowych. Nie ma natomiast wymogów dotyczących liczby tworzonych miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy