Polska technologia trafiła do USA

opublikowano: 04-09-2018, 22:00

Biotechnika z Łodzi może śmiało świętować. Opierając się na jej rozwiązaniu Amerykanie wybudują innowacyjną biorafinerię.

W Grand Forks w Dakocie Północnej powstanie nowa biorafineria. Informacja z pewnością uszłaby uwadze Polaków, gdyby nie fakt, że będzie ona działać opierając się na licencji technologii łódzkiej firmy Biotechnika, działającej na rynku od 2007 r. w sektorze biotechnologii przemysłowej. Spółka w ramach amerykańskiejinwestycji wejdzie również w rolę głównego projektanta i dostawcy urządzeń technologicznych. Zakład, którego inwestorem jest powołana w celu jego budowy spółka Red River Biorefinery, ma zostać oddany do użytku na początku 2020 r. Prace ruszyły już pod koniec sierpnia.

Polska technologia zostanie wykorzystana do produkcji bioetanolu oraz biogazu. Co ciekawe, będą one wytwarzane z odpadów uzyskiwanych z procesu przetwarzania buraków cukrowych, pochodzących z pobliskiej cukrowni American Cristal Sugar, a także odpadów z zakładów producenta frytek, firmy JR Simplot. I o ile sama technologia nie jest nowością, o tyle koncept Polaków zawiera autorski układ procesowy, którego efektywność przewyższa rozwiązania innych. Instalacja łódzkiej firmy pozwala ponadto na dodatkowe wykorzystanie pozostałości po produkcji etanolu do wytwarzania pasz oraz biogazu.

— Dzięki naszemu rozwiązaniu oszczędzamy ok. 60 proc. zapotrzebowanie na energię cieplną. To idealnyprzykład gospodarki obiegu zamkniętego. Dzięki temu znacząco redukowana jest emisja CO2 związana z produkcją bioetanolu — podkreśla Tomasz Kapela, właściciel Biotechniki.

Biotechnika podobnyobiekt wybudowała już w Polsce, działa on od 2012 r. W przypadku kontraktu z Amerykanami posłużył jako instalacja referencyjna. Zaznaczyć trzeba, że jak na amerykańskie warunki nie jest to inwestycja na wielką skalę. Będzie wytwarzać 8 tys. litrów etanolu na godzinę. Jednak, jak zapewniają przedstawiciele Biotechniki, rentowność projektu znacząco podnoszą „niemal zerowe koszty surowca i podwyższona wartość produkcji”. © Ⓟ

80 mln USD Taką wartość ma projekt budowy biorafinerii bazującej na polskiej technologii wykorzystującej odnawialne źródła energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu