Polska traktorami silna

opublikowano: 05-08-2009, 15:24

W Polsce sprzedaliśmy o jedną czwartą traktorów więcej niż przed rokiem.

Sprzedaż nowych ciągników rolniczych wynikająca z rejestracji w pierwszym półroczu 2009 roku była o 25,54 proc. wyższa niż przed rokiem. Na tle Europy Zachodniej borykającej się z załamaniem sprzedaży, sięgającym 10 proc., sytuacja w Polsce wygląda imponująco - komunikuje agencja Martin & Jacob, ekspert rynku rolnego.

W pierwszym półroczu 2009 roku sprzedano w Polsce 8 018 nowych ciągników rolniczych. Oznacza to wzrost o 1 631 sztuk (+25,54 proc.). W każdym z miesięcy pierwszego kwartału liczba sprzedawanych ciągników była rekordowa od czasu akcesji Polski do Unii Europejskiej. W drugim kwartale wystąpiły niewielkie spadki sprzedaży i zamknął się on wynikiem o 5 proc. gorszym od ubiegłorocznego.

Mariusz Chrobot, dyrektor projektu AgriTrac - monitoringu sprzedaży ciągników rolniczych, podkreśla, że w Polsce następuje odmładzanie parku maszynowego, głównie przy pomocy dopłat z funduszy europejskich. W lipcu ARiMR finalizowała zawieranie umów o przyznanie pomocy finansowej z rolnikami, którzy w 2007 roku złożyli wnioski o uzyskanie wsparcia. Jednocześnie zakończył się drugi nabór wniosków. Rząd chce ponadto, aby pomoc trafiła również do niewielkich gospodarstw, a tych jest w Polsce najwięcej. Zgodnie z planowanymi zmianami jeden wniosek będzie mogło złożyć kilka osób. Perspektywa dla rynku maszyn i urządzeń rolniczych jest więc bardzo obiecująca.

Pozytywnym aspektem jest również malejący na rynku udział ciągników importowanych. W stosunku do pierwszego półrocza 2008 roku, w kraju zarejestrowano 2 056 ciągników mniej - zanotowano więc spadek o blisko jedną czwartą. Wśród rolników wzrasta zainteresowanie nowymi ciągnikami tymi o większej mocy, tj. posiadających 90 i więcej KM.

Największe wzrosty sprzedaży utrzymują marki koncernu CNH. Ciągniki NEW HOLLAND wybrane zostały przez największą liczbę rolników (1 660 sztuk; + 128,02 proc.). Marka CASE IH awansowała na trzecią pozycję (772 sztuki; + 127,73 proc). Bardzo dobre wyniki ma czeski ZETOR, który wybierany jest przez co piątego rolnika (1 493 sztuki; + 24,83 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Polska traktorami silna