Polska wśród najlepszych

Kolejny ranking otoczenia biznesowego, w którym dobrze wypadamy. Kraje z naszego regionu zostawiamy w tyle.

W opublikowanej przez Bloomberga tegorocznej edycji rankingu krajów, w których najlepiej prowadzić działalność biznesową, Polska awansowała o dwie pozycje i wskoczyła do pierwszej 20. W badaniu pod uwagę brano dane z 11 źródeł. Analitycy ocenili 161 krajów w sześciu kategoriach, do których należą m.in.: koszt rozpoczęcia działalności, koszty pracy i materiałów czy koszty transportu. Pod uwagę brany jest poziom integracji gospodarczej, poziom konsumpcji, inflacja czy standardy księgowości. Można było zdobyć maksymalnie 100 proc. Hongkong utrzymał pierwszą pozycję, oczko w górę skoczyły USA, a trzecia jest Japonia.

— Polska wypadła bardzo dobrze. Wyprzedziliśmy wiele krajów zachodnich, a z krajów z naszego regionu jako pierwsze po Polsce pojawiają się Węgry — ale dopiero na 31. miejscu. Istotne są oczywiście kryteria, według których ranking był tworzony, i warto zauważyć, że Polska dosyć równo zostałaoceniona we wszystkich kategoriach, w tym wysoko i w kategorii jakości rynku wewnętrznego — komentuje Kiejstut Żagun z KPMG.

Ranking Bloomberga potwierdza dobre notowania Polski. W opublikowanym jesienią ubiegłego roku raporcie Banku Światowego „Doing Business 2013” Polska awansowała z 62. na 55. pozycję i była pod tym względem liderem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Polska wśród najlepszych