Polska wygrała w ETS ws. pomocy dla Grupy Technologie Buczek

PAP
opublikowano: 21-03-2013, 12:07

Polska wygrała w czwartek w unijnym Trybunale ws. 20 mln zł pomocy, której udzieliła nieistniejącemu już dziś producentowi stali - Grupie Technologie Buczek. Wyrok jest korzystny dla spółki Buczek Automotive, która musiałaby spłacić znaczną części tej kwoty.

Spółka Buczek Automotive sp. z o.o. była spółką zależną od Technologii Buczek SA i to właśnie przeciwko niej oraz władzom polskim toczył się spór w Trybunale z Komisją Europejską. Upadłość Technologii Buczek SA została bowiem ogłoszona w sierpniu 2006 r.

Komisja zarzucała Polsce, że mimo rosnącego zadłużenia Technologii Buczek - zarówno z tytułu niezapłaconych podatków i składek, jak i wobec prywatnych wierzycieli - polskie władze zrezygnowały z wyegzekwowania 20 mln 761 tys. 643 zł, ponieważ pod koniec 2004 r. nie zgłosiły wniosku o ogłoszenie upadłości tej spółki, mimo że już wtedy było nieprawdopodobne, by jej działalność stała się w jakikolwiek sposób rentowna.

Taka pomoc ze strony państwa dla upadającej firmy zagrażała konkurencji na europejskim rynku żelaza i stali - twierdziła Komisja i 23 października 2007 r. wydała decyzję 2008/344/WE, w której nakazała Polsce odzyskanie tej kwoty, powiększonej o odsetki za zwłokę.

Polska zaskarżyła tę decyzję do Sądu UE, czyli I instancji w unijnym Trybunale, i wygrała - w maju 2011 r. Sąd UE, orzekł, że decyzja Komisji była nieważna, w tym również w zakresie, w jakim dotyczyła spółki Buczek Automotive sp. z o.o.

Podobnie orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE, oddalając skargę Komisji, która domagała się uchylenia wyroku Sądu UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane