Polska zyskała na konkurencyjności (RANKING)

Po kilku latach spadków udało nam się wspiąć w globalnym rankingu konkurencyjności na 41. miejsce. Niestety regionalna grupa pościgowa jest coraz bliżej.

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim (NBP), sprawdziło jak bardzo konkurencyjne są poszczególne kraje. Pod lupę wzięto 140 państwa z całego świata, a cenzurki wystawiali przedsiębiorcy.

Zobacz więcej

Polska, stoisko z mapami Lucas Vallecillos/ZUMA Wire/ZUMAPRESS.com/FORUM

Nam udało się awansować o dwie lokaty w ciągu roku, ale wciąż od podium ze Szwajcarią, Singapurem i USA, dzieli nas spory dystans. Jak udało nam się wspiąć na drabinie najbardziej konkurencyjnych gospodarek?

-Przedsiębiorcy wyraźnie lepiej oceniają infrastrukturę, choć – co może nieco dziwić – nie odczuwają oni jakiejś bardzo zdecydowanej poprawy. Widać także pewną poprawę innowacyjności, ale tutaj wciąż znajdujemy się na zbyt odległym w stosunku do aspiracji i wyzwań miejscu. Na poprawę naszej pozycji w rankingu miała też wpływ znacznie lepsza ocena otoczenia makroekonomicznego, w której awansowaliśmy aż o 17 miejsc, na 46. - wyjaśnia prof. Piotr Boguszewski z NBP, który koordynuje badanie WEF dla Polski.

Pozostaliśmy więc jedną z najlepiej sobie radzących gospodarek postsocjalistycznych, ale powodów do szczególnej satysfakcji nie ma, bo regionalna konkurencja nie śpi. Z badania wynika, że zmniejsza się dystans między Polską, a większością państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Wciąż też wyraźnie wyprzedza nas w rankingu Estonia (30. miejsce), Czechy (31.) czy Litwa (36.).

Niezmienne są też od lat bolączki biznesu nad Wisłą. Przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w badaniu, podobnie jak w poprzednich latach, jako największy problem dla konkurencyjności polskiej gospodarki wskazali prawo podatkowe, bariery prawa pracy i nieefektywną administrację publiczną. Naszymi mocnymi stronami są natomiast niski poziom przestępczości, stabilność cen oraz stabilna sytuacja ustrojowa czy odpowiednie przepisy dewizowe.

Firmy uważają też, że rynek pracy jest mało efektywny, ale chwalą sobie elastyczność w kształtowaniu płac. Biznes ocenia dodatkowo, że wciąż bardzo dobrze wypadamy jeśli chodzi o edukację oraz mamy duży potencjał rynkowy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polska zyskała na konkurencyjności (RANKING)