Polski automat do leków szuka nabywców za granicą

opublikowano: 19-07-2017, 17:51
aktualizacja: 19-07-2017, 17:52

Dr Poket próbuje wprowadzić na rynek koncept automatycznego dyspozytora leków, zintegrowanego z platformą online. Projekt zajął pierwsze miejsce w European Health Catapult w kategorii Digital Health.

Zespół Dr Poket dał się poznać już kilka lat temu. Stworzył aplikację dla osób regularnie przyjmujących leki. Pozwala ona zorganizować harmonogram zażywania medykamentów – uwzględnia m.in. porę ich podawania i dawkowanie. Wprowadzono również informacje o lekach, możliwości łączenia ich z innymi tabletkami czy stosowania w ciąży. Aplikacja podpowiada, czy przyjmowanie danych leków jest bezpieczne np. ze względu na uczulenie na wskazane substancje i ostrzega przez skutkami łączenia ich z alkoholem. Produkt jest skierowany do pacjentów lub ich opiekunów, w tym lekarzy. 

Przedstawiciel dr Poket prezentował koncept również podczas Startup Camp EXPO 2016.
Zobacz więcej

Przedstawiciel dr Poket prezentował koncept również podczas Startup Camp EXPO 2016. ARC

Projekt zakłada, że platforma może zostać zintegrowana z elektronicznym, osobistym dozownikiem leków, który automatycznie będzie przypominać o konieczności przyjęcia medykamentów. Gotowy jest już jego prototyp. Firma gromadzi fundusze na wprowadzenie urządzenia do produkcji.

Platforma posłużyła również jako podstawa do opracowania automatu wydającego leki dopuszczone do obrotu pozaaptecznego, który można ustawić w przestrzeni publicznej, np. w sklepach, w hotelach czy na lotniskach. 

- Nasze urządzenia zapewniają bezpieczeństwo wydawania leków dużo większe niż w przypadku sprzedaży leków bez recepty w sklepach, na stacjach benzynowych, a w niektórych przypadkach – nawet aptekach – twierdzi Sebastian Mul z dr Poket.

Firma z rozwiązaniem wystartowała w European Health Catapult i zajęła pierwsze miejsce w kategorii Digital Health. Zdobyła 50 tys. EUR.

- Dla jury ważnym aspektem była skalowalność produktu i możliwość zaprezentowania go na całym świecie. Jako autorzy HealthPoint - począwszy od designu, poprzez wszystkie komponenty po elektronikę i oprogramowanie urządzeń - jesteśmy w stanie dostosować rozwiązanie pod wymagania niemal każdego klienta, jak i rozmaite regulacje prawne – zapewnia Sebastian Mul z dr Poket. 

Zespół chce rozwijać produkt m.in. w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze urządzenia sprzedał odbiorcy z Brazylii, zainteresowanie automatem wykazano również w Szwajcarii. Obecnie firma poszukuje dystrybutorów i producentów farmaceutyków zainteresowanych wprowadzeniem rozwiązania na świecie i w Europie.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu