Polski biznes lubi Lufthansę

opublikowano: 15-04-2018, 22:00

Połowa pasażerów niemieckiej grupy to klienci biznesowi. Przewiozła w ubiegłym roku 2,5 mln osób, a w tym zwiększy ofertę o ponad 12 proc.

W ubiegłym roku grupa Lufthansy (poza niemiecką linią należą do niej także Austrian Airlines, Swiss, Brussels Airlines i Eurowings) miała w Polsce 2,5 mln pasażerów, o 2,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

— Obserwowaliśmy zwyżki z Polski na wszystkich kierunkach: do Ameryki Północnej o 4,7 proc., do Południowej o 5,2 proc., do Europy o 5,4 proc., na Bliski Wschód o 23,6 proc., do Afryki o 14,1 proc., a do Azji o 5,3 proc. — wymienia Frank Wagner, country manager Lufthansy na Polskę.

W tym roku linia zwiększy ofertę w Polsce o 12,1 proc. (mierzoną w liczbie dostępnych miejsc). W letniej siatce pojawiły się loty do Monachium z Łodzi i Katowic, przybędzie połączeń z Gdańska, Krakowa i Rzeszowa. Tygodniowo grupa będzie mieć 399 lotów z dziewięciu polskich portów (poza wymienionymi to Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz i Poznań).

— Ponad 50 proc. naszych pasażerów z Polski to klienci biznesowi, podczas gdy średnia w regionie wynosi 33 proc. 8,2 tys. polskich firm korzysta z programu Partner Plus Benefit, to najwięcej poza Niemcami. Co miesiąc do programu przystępuje około setki kolejnych firm — mówi Frank Wagner.

75 proc. pasażerów z Polski podróżuje przez huby niemieckiej grupy zlokalizowane w Monachium, Frankfurcie, Zurychu lub Wiedniu. Z Warszawy jest to ok. 60 proc. pasażerów, a z lotnisk regionalnych — blisko 80 proc.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że w 2017 r. Lufthansa przewiozła z polskich portów 2 mln pasażerów, co daje linii 5,6 proc. rynku i czwarte miejsce w Polsce. Ryanair miał 10,9 mln pasażerów (30,7 proc. rynku), LOT 8,4 mln (23,6 proc.), a Wizz Air 7,7 mln (21,4 proc.). Eurowings przewiózł 246,8 tys. pasażerów, Swiss 246,3 tys., a Brussels Airlines 175 tys.

Lufthansa ma w Krakowie centrum usług księgowych, finansowych, HR i obsługi zamówień, które zatrudnia 800 osób. W Gdańsku działa Lufthansa Systems dostarczająca usługi informatyczne dla branży lotniczej i zatrudniająca 500 osób. W przyszłym roku ruszy centrum serwisowe XEOS, spółki Lufthansy Technik i GE. Będzie w nim pracować 600 osób. Podobny zakład — tym razem z MTU — Lufthansa Technik zbuduje pod Rzeszowem. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy