Polski ISBN wychodzi z analoga

Polskie zarządzanie międzynarodowym numerem wydawniczym ISBN nareszcie wkracza w erę cyfrową. Od jutra aby nadać nowej książce ten numer wystarczy zalogować się na e-isbn.pl

Dotąd królowały metody rodem z poprzedniego wieku: pisma, pieczątki, listy polecone. Teraz wystarczy założyć konto w serwisie prowadzonym przez Bibliotekę Narodową i w 24 godziny od poprawnie przesłanego zgłoszenia otrzymać pulę numerów ISBN, o jaką się ubiegamy. Dotyczy to również self-publisherów, których dzięki najrozmaitszym usługom wspomagającym samodzielne wydawanie książek również w Polsce szybko przybywa.

Zobacz więcej

Mat. prasowe BN

- Niemożliwość onlineowej obsługi wydawców wnioskujących o ISBN była przez lata naszym wyrzutem sumienia – przyznaje Mikołaj Baliszewski wicedyrektor Biblioteki Narodowej.

Serwis jest owocem półtorarocznej współpracy środowisk wydawców i bibliotekarzy, w tym Polskiej Izby Książki, Biblioteki Narodowej i Stowarzyszenia Autorów i Wydawców. Oprogramowaniem narzędzia najnowocześniejszymi technologiami zajął się Instytut Książki. Wszystko będzie, zarówno wydawcom jak i czytelnikom, służyło bezpłatnie.

- Tak wysokie standardy techniczne, jakie zastosowaliśmy do obsługi danych w tym serwisie, w tym format ONIX czy numery ISNI są właściwie niespotykane u zagranicznych odpowiedników Biblioteki Narodowej – podkreśla Mikołaj Baliszewski.

Odtąd aby mieć pełny wgląd do bazy tytułów książek po numerze ISBN nie trzeba będzie korzystać z katalogu Biblioteki Narodowej. Wszystko znajdziemy online do pobrania pod adresem https://baza.e-isbn.pl jako informacje sektora publicznego gotową do ponownego wykorzystania. Niestety, ponieważ nie wszyscy wydawcy przekazywali do BN egzemplarz obowiązkowy, numery, które przez nich zostały nadane książkom jeszcze przed uruchomieniem serwisu będą w nim dostępne, o ile sami wydawcy zechcą je wprowadzić.

- Nie powinno to być jednak problemem, serwis można łatwo zasilić własną bazą danych, np. za pośrednictwem arkusza kalkulacyjnego czy pliku ONIX. Stopniowe nasycanie bazy przez wydawców metadanymi publikacji pozwoli z czasem na budowanie na rynku książki nowych usług, np. profilowanych serwisów informacyjnych o zapowiedziach wydawniczych – uważa Mikołaj Baliszewski.

Biblioteka Narodowa już myśli o wprowadzeniu podobnych udogodnień dla czytelników i wydawców prasy korzystających z numerów ISSN. – To zupełnie inny system, wykorzystywany przez inną grupę odbiorców, dlatego nie ma mowy o jego integracji z obecnym serwisem. Planujemy jednak prace nad analogiczną obsługą nadawania numerów ISSN, ale konkretów jeszcze nie mogę zdradzić  –  mówi Mikołaj Baliszewski.

Serwis e-isbn.pl startuje w piątek 24 października około godziny 15 podczas jego oficjalnej prezentacji w Krakowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Polski ISBN wychodzi z analoga