Polski złoty kontynuuje wzrosty

Adrian Mech NOBLE Markets Dom Maklerski Noble Securities S.A.
opublikowano: 23-01-2012, 16:45

Początek nowego tygodnia w dalszym ciągu utrzymuje się w szyku pro wzrostowym dla rodzimej waluty, która w dalszym ciągu zyskuje na wartości i umacnia się względem ważniejszych walut na świecie. Nastroje na rynkach pozostają dobre co sprzyja zarówno polskiemu złotemu jak i wspólnej walucie.

Informacja o braku w dalszym ciągu porozumienia w sprawie redukcji greckiego długu nie zdołała popsuć optymistycznych nastrojów jakie zagościły na rynku walutowym. Inwestorzy przekonani są o pozytywnym zakończeniu tych negocjacji co jest według nich tylko kwestią czasu – stąd też dobry nastrój został podtrzymany. Redukcja długu wyniesie prawdopodobnie 70 proc. co jednocześnie zmniejszy obecny dług publiczny z poziomu 160 proc. PKB do 120 proc. Obecnie rozmowy dotyczą kwestii oprocentowania obligacji 30 – letnich na które zostanie zamieniony dług Aten. Inwestorzy prywatni oczekują 4,5 proc. podczas gdy rząd oferuje 4,0 proc.  Te wiadomości sprzyjają polskiemu złotemu, który dzisiaj umacnia się znacznie wobec euro. Para EURPLN o godzinie 16.12 znajduje się na poziomie 4.2776 podczas gdy dzisiejszą sesję otworzyła notując 4.3093. Dzisiejsze minimum wynosi 4.2749 i jego przebicie otwierałoby drogę w kierunku ostatniego lokalnego dołka na

poziomie 4.2585 z dnia 9 wrześnie 2011 roku.Krajowa waluta jest również najmocniejsza względem dolara amerykańskiego od listopada 2011 roku. Para USDPLN o godzinie 16.15 odnotowuje 3.2831, a dzisiejszy dzień zaczynała od poziomu 3.3462. Dzisiejsze minimum dla tej pary walutowej wynosi 3.2791 i jego przebicie otwierałoby drogę w kierunku ostatniego lokalnego dołka 3.2755 z dnia 22 listopada 2011 roku. Rodzimej walucie sprzyja na pewno zaostrzenie retoryki Narodowego Banku Polskiego, który ostudził wszelkie nadzieje na obniżenie stóp procentowych, a potwierdza to chociażby utrzymujący się wzrost gospodarczy.

W najbliższą środę poznamy prognozę Rezerwy Federalnej dotyczącej przyszłości stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli nie utrzyma się dalsze luzowanie polityki pieniężnej to może to wpłynąć pozytywnie na notowania wartości dolara amerykańskiego w stosunku do najważniejszych walut na świecie. Obecnie para EURUSD o godzinie 16.28 odnotowuje wartość 1.3035 podczas gdy na otwarciu dzisiejszej sesji notowała 1.2879. Dzisiejsze maksimum dla tej pary walutowej wynosi 1.3044 i jego wybicie otwierałoby drogę w kierunku ostatniego lokalnego szczytu 1.3072 z dnia 4 stycznia bieżącego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Mech NOBLE Markets Dom Maklerski Noble Securities S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu