Polskie jabłka zbyt drogie dla Kazachstanu

opublikowano: 17-09-2018, 10:28

Kazachstan importuje jabłka z Iranu i Uzbekistanu, bo polską są zbyt drogie, wynika z informacji opublikowanych przez serwis Fresh Plaza.

Wzrost cen jabłek w drugiej połowie sezonu 2017/2018 spowodował spadek ich konsumpcji w Kazachstanie. W okresie pierwszych pięciu miesięcy obecnego roku ich import spadł o 21 proc., oszacowali analitycy EastFruit. Importerzy z Kazachstanu zdecydowali się szukać alternatywy dla drogich polskich jabłek, których import spadł we wspomnianym okresie o 33 proc. do 33 tys. ton, pisze Fresh Plaza. Atrakcyjną alternatywą okazały się jabłka z Iranu, których wcześniej nie sprowadzano. W okresie pierwszych pięciu miesięcy roku import irańskich jabłek wyniósł 9,5 tys. ton. Do Kazachstanu zaczęto sprowadzać także jabłka z Uzbekistanu, choć wielkość importu jest wciąż niewielka, wyniosła 1,3 tys. ton. Największym beneficjentem zmniejszenia importu polskich jabłek są Chiny, pisze Fresh Plaza. W okresie styczeń-maj zwiększyły eksport do Kazachstanu do rekordowych 12 tys. ton. Serwis przypomina, że w całym 2017 roku eksportowały do Kazachstanu 21,1 tys. ton jabłek stając się drugim zagranicznym dostawcą po Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, freshplaza.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu