Polskie lotniska odleciały

opublikowano: 15-03-2017, 11:25
aktualizacja: 15-03-2017, 11:26

Polskie porty lotnicze obsłużyły w 2016 r. prawie 34 mln pasażerów, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej.

 

- Na przestrzeni ostatnich 12 lat ruch pasażerski zwiększył się niemal czterokrotnie, dlatego ważne jest tworzenie takich warunków, które będą odpowiadały na potrzeby rosnącego rynku przewozów pasażerskich w Polsce – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Liderem jest Lotnisko Chopina, które obsłużyło 12,8 mln pasażerów, o 1,6 mln więcej niż w 2015 r., a wśród portów regionalnych – Kraków z prawie 5 mln pasażerów.

- W tym roku odprawiamy ponad 14 mln pasażerów – szacuje Mariusz Szpikowski, naczelny dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” zarządzającego Lotniskiem Chopina.

Za wzrosty odpowiadają: LOT, który w ubiegłym roku miał 6,8 mln pasażerów, o 1 mln więcej niż w 2015 r., Rynair i WizzAir.

Dynamika przewozów krajowych w polskich portach lotniczych wyniosła 15 proc., znacznie powyżej europejskiej średniej.

Aktualna prognoza Urzędu Lotnictwa Cywilnego przewiduje, że rynek w 2030 r. będzie blisko dwukrotnie większy niż obecnie.

 

- Jednak już teraz widzimy, że ruch lotniczy rośnie szybciej niż oczekiwano. Największe nasycenie ruchu występuje w głównych lotniskach Polski centralnej, co w przyszłości może spowodować problemy z przepustowością. Tego trendu nie wykazują lotniska regionalne obsługujące poniżej 1 mln pasażerów, gdzie w niektórych przypadkach mogą wystąpić problemy z uzyskaniem rentowności – mówi Piotr Samson. [MAG]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Polskie lotniska odleciały