Polskie nieruchomości kuszą

  • Emil Górecki
opublikowano: 12-02-2014, 00:00

Staliśmy się dojrzałym rynkiem nieruchomości, stąd rosnące zainteresowanie wielkich inwestorów z Azji.

Sprzedaż katowickiego centrum handlowego Silesia City Center w zeszłym roku przykuła uwagę z dwóch powodów: wielkości transakcji (412 mln EUR) oraz kupującego — konsorcjum Allianz, ECE oraz Ginko Tree Investment, funduszu powiązanego z Bank of China. To pierwsza transakcja nieruchomościowa, w której bezpośredni udział wziął kapitał z Chin. Azja traktowana jest jako najzasobniejsze źródło pieniędzy na świecie, co widać w transakcjach nieruchomościowych szczególnie w najbezpieczniejszych miejscach: Londynie, Paryżu czy Nowym Jorku. Polska jest dla gigantycznych instytucji finansowych z Azji zbyt mała, więc do tej pory raczej nie inwestowały u nas samodzielnie. Wyjątkiem był zakup biurowego Miasteczka Orange w Warszawie przez Qatar Investment Authority w 2011 r. To się jednak może zmienić.

— Kilka miesięcy temu zorganizowaliśmy dla inwestorów z Bliskiego Wschodu roadshow po nieruchomościach w Europie Środkowo- -Wschodniej. Jedynym miejscem, które wyraźnie ich interesowało, była Polska — mówi Del Chandler, dyrektor zarządzający w agencji doradczej BNP Paribas Real Estate. Kapitał z Kuwejtu, Abu Dhabi czy z Chin jest już pośrednim właścicielem nieruchomości w Polsce, choć raczej się nie ujawnia. Kolejnym nabytkiem orientalnych inwestorów może być warszawski biurowiec Metropolitan. Do transakcji zachęcają ich bardzo wysokie noty Polski wśród międzynarodowych inwestorów.

— Jeszcze pięć lat temu Polska była zaliczana do Europy Środkowo-Wschodniej, czyli krajów rozwijających się. To się zmieniło. Premia za ryzyko w cenach transakcji nieruchomościowych jest obecnie bardzo mała — mówi Jeroen Van der Toolen, dyrektor zarządzający dewelopera Ghelamco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu