Czytasz dzięki

Polskie pionowe turbiny wiatrowe

MEJ
opublikowano: 21-04-2015, 07:18

Turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu autorstwa firmy ANew Institute i naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej zostały objęte unijnym programem Demonstrator + Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Oznacza to szanse wejścia na wymagające rynki zachodnioeuropejskie - poinformował NCBiR.

ANew Institute to jedna ze spółek grupy Stalprodukt SA. Turbina wiatrowa zaprojektowana w firmie przy współpracy naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej to tzw. turbina VATW czyli z pionową osią obrotu. Tego typu turbiny są znane już od 30 lat, ale nie były produkowane ze względu na dość wysoką cenę i niższą sprawność własną. Od klasycznej turbiny VATW, gdzie łopaty ustawione są poziomo, lub pod kątem jak w turbinie lotniczej, różni rozwiązanie małopolskiej spółki ustawienie łopat w kształt litery V, pod kątem ostrym do wirnika. Takie rozwiązanie ułatwia sterowanie kątem nachylenia łopat wirnika i przechwytywanie słabych nawet podmuchów wiatru.

Zobacz więcej

Turbiny ANEW-S1

ANEW

Od klasycznych i wykorzystywanych na całym świecie turbin wiatrowych z poziomą osią obrotu turbinę VATW różni kilka istotnych szczegółów. Nie generuje ona hałasu, nie stanowi zagrożenia dla ptaków i nietoperzy, które łatwiej rozpoznają niebezpieczeństwo w przypadku pionowego układu wirników, nie zakłócają pracy radarów oraz nie powstaje przy ich pracy niekorzystny tzw. tzw. efekt migotania cienia, który jest uciążliwy dla człowieka oraz działają efektywnie w  każdych warunkach wiatrowych. Elektrownie wiatrowe z pozioma osią obrotu przetwarzają 59proc. energii wiatru, turbina VATW może przetworzyć do 70 proc. jednak turbiny z poziomą osią obrotu były tańsze i dlatego rozpowszechniły się na świecie.

Tymczasem rozwiązania turbin z pionową osia obrotu małopolskiej spółki mogą zmienić ten stan rzeczy. Turbina ANew-S1 ma sprawność na poziomie 70 proc. Najnowsze rozwiązanie ANew Institute to elektrownia wiatrowa o mocy 200 kW, która może produkować prąd przy słabym wietrze wiejącym z prędkością 3-5 m/s. Elektrownie złożone z takich turbin zostały wyposażone, dzięki współpracy z naukowcami z AGH, w inteligentny system sterowania, dostosowujący automatycznie pracę turbiny do lokalnych warunków. Do końca 2016 roku prototyp takiej elektrowni ma być przetestowany i gotowy do produkcji seryjnej. Cała elektrownia złożona z kilku turbin produkcji małopolskiej spółki miałaby moc ok. 1,5 MW. Wartość całego projektu wynosi 27,6 mln zł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy