Polskim firmom dobrze w Niemczech

opublikowano: 30-11-2017, 12:04
aktualizacja: 30-11-2017, 12:04

100 proc. przedsiębiorców poleca inwestycje u zachodniego sąsiada, a ponad 80 proc. pozytywnie ocenia stan gospodarki.

Premier Beata Szydło, kanclerz Angela Merkel
Zobacz więcej

Premier Beata Szydło, kanclerz Angela Merkel fot. Reuters/FORUM

51,4 proc. polskich firm działających w Niemczech ocenia stan gospodarki tego kraju jako bardzo dobry, to dwukrotnie więcej niż dwa lata temu (22,9 proc.), wynika z najnowszego badania AHK Polska przeprowadzonego na próbie 70 respondentów, głównie z branż usługowej (38,6 proc.), handlowej i budowlanej (po 21,4 proc.). Spadł natomiast odsetek przedsiębiorców, którzy oceniają sytuacją jako dobrą – do 32,9 proc. z 55,7 proc. i jako zadowalającą – z 21,4 proc. do 15,7 proc.

2/3 badanych firm uważa, że ich sytuacja jest dobra lub bardzo dobra, niemal co trzecia – określa ją jako zadowalającą.

37,1 proc. polskich przedsiębiorców działających w Niemczech spodziewa się, że w przyszłym roku gospodarka tego kraju poprawi się, dwa lata temu poprawy oczekiwało 21,4 proc. Tylko 5,7 proc. spółek uważa, że sytuacja się pogorszy, w poprzedniej edycji badania sądziło tak 18,6 proc.

Prawie połowa respondentów twierdzi, że w przyszłym roku obroty wzrosną (45,7 proc.), ale niewiele mniej firm przewiduje, że się nie zmienią (42,9 proc.). W większości badanych firm liczba pracowników nie ulegnie zmianie, wzrośnie u 27,1 proc. badanych, zmaleje w co dziesiątej spółce.

Polskie firmy weszły do Niemiec, żeby zdobyć dostęp do nowych rynków i klientów oraz zwiększyć skalę działania. Ani jedna firma się nie rozczarowała: 100 proc. respondentów poleca ten kierunek.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy