Polsko-ukraińska komisja o energetyce i handlu

(Marek Druś)
opublikowano: 13-11-2006, 18:15

Dostawy gazu z Rosji do Polski przez Ukrainę, przedłużenie ropociągu Odessa-Brody do Płocka oraz kwestie współpracy handlowej to tematy poruszane w poniedziałek, podczas pierwszego dnia obrad w Kijowie, polsko-ukraińskiej komisji ds. współpracy gospodarczej.

Dostawy gazu z Rosji do Polski przez Ukrainę, przedłużenie ropociągu Odessa-Brody do Płocka oraz kwestie współpracy handlowej to tematy poruszane w poniedziałek, podczas pierwszego dnia obrad w Kijowie, polsko-ukraińskiej komisji ds. współpracy gospodarczej.

"Jesteśmy w przededniu zawarcia umowy między spółką RosUkrEnergo a PGNiG, dotyczącą dostaw gazu do Polski w przyszłym roku. Uzyskaliśmy poparcie strony ukraińskiej w sprawie podpisania tego kontraktu" - powiedział polski minister gospodarki Piotr Woźniak na wspólnej konferencji prasowej z szefem ukraińskiego ministerstwa paliw i energetyki, Jurijem Bojką.

Woźniak wyjaśnił, że Polacy zwrócili się do Ukrainy o poparcie w sprawie nowego kontraktu gazowego, ponieważ RosUkrEnergo jest spółką, w której udziały mają zarówno Rosjanie (Gazprom), jak i obywatele ukraińscy (Dmytro Firtasz i Iwan Fursin).

"Chodzi o zapewnienie tranzytu gazu (do Polski) przez Ukrainę, jego składowanie na naszym terytorium i my oczywiście udzielimy pomocy, by wszystko odbywało się na zasadach partnerskich" - dodał Bojko.

Ministrowie poinformowali, że podczas posiedzenia komisji wiele uwagi poświęcono planowanej rozbudowie ropociągu Odessa-Brody do Płocka.

"Coraz bardziej zrozumiały staje się model wykorzystania tego ropociągu. Prowadzimy rozmowy z przyszłymi partnerami - Unią Europejską, Rosją, Kazachstanem i Azerbejdżanem, i kiedy rozmowy te już się zakończą, poinformujemy o tym opinię publiczną" - powiedział minister Bojko.

Powtórzył, że wykorzystanie ropociągu Odessa-Brody w kierunku zachodnioeuropejskim będzie możliwe najwcześniej za dwa lata. Obecnie rurociąg przetacza rosyjską ropę naftową w kierunku Morza Czarnego.

Naftociąg Odessa-Brody, biegnący z portu Odessa nad Morzem Czarnym do miejscowości Brody na zachodzie Ukrainy, w pobliżu granicy z Polską, został ukończony w 2002 roku. W przyszłości nowa linia przesyłowa ma być przedłużona do Polski.

Uruchomienie rurociągu Brody-Płock do transportu ropy naftowej ze złóż Morza Kaspijskiego miałoby zdywersyfikować dostawy tego surowca do Polski i częściowo uniezależnić nasz kraj, a także Ukrainę, od dostaw z Rosji.

Jarosław Junko

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu