Pomoc BGK dla firm przedłużona i rozszerzona

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ze specjalnych warunków gwarancji oferowanych przez państwowy bank przedsiębiorcy mogą korzystać do końca roku.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Z jakiego wsparcia BGK mogą korzystać firmy do końca roku?
  • Jakie nowe rozwiązania wprowadził bank dla firm?
  • Do jakich przedsiębiorców skierowane jest wsparcie w ramach gwarancji?

Pomoc BGK dla firm przedłużona i rozszerzona

opublikowano: 03-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ze specjalnych warunków gwarancji oferowanych przez państwowy bank przedsiębiorcy mogą korzystać do końca roku.

Preferencyjne warunki gwarancji, które zaoferował Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w czasie pandemii COVID-19, będą dostępne dla firm do końca grudnia. Dodatkowo bank wprowadził nowe rozwiązania, które mają pomóc firmom poszkodowanym skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę. Niektóre gwarancje są dostępne w BGK od wielu lat.

– Z naszych analiz wynika, że dzięki gwarancjom de minimis polskie MŚP w latach 2014-21 zachowały lub utworzyły 450 tys. miejsc pracy. Aż 72 proc. przedsiębiorców stwierdziło, że uzyskane finansowanie pomogło im przetrwać kryzys wywołany pandemią COVID-19 – mówi Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.

Dotychczas polski bank rozwoju na podstawie Komunikatu Komisji Europejskiej (KE) „Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19” mógł oferować gwarancje pomocowe do 30 czerwca. Teraz, dzięki nowej decyzji KE, nie tylko wydłuża okres obowiązywania dotychczasowych rozwiązań do końca 2022 r., ale także wprowadza nowe.

Przedsiębiorcy nadal mogą korzystać z preferencyjnych warunków w istniejących programach, takich jak gwarancje de minimis, Biznesmax czy też w gwarancjach dla sektora rolnego. W przypadku gwarancji de minimis ich otrzymanie wciąż nie wiąże się z zapłatą prowizji. Ponadto można liczyć na wyższe kwoty i dłuższy okres finansowania (do 39 miesięcy). Zabezpieczą one aż do 80 proc. kredytu.

Gwarancja Biznesmax też stanowi zabezpieczenie kredytu. Jej maksymalna wartość może wynieść 2,5 mln EUR. Natomiast okres obowiązywania dla kredytów odnawialnych i inwestycyjnych to odpowiednio do 39 miesięcy i do 20 lat. Obejmuje ona do 80 proc. kapitału kredytu.

W przypadku gwarancji dla sektora rolnego BGK zwiększył wsparcie w formie dopłaty do odsetek z 2 do 5 proc. za pierwszy rok kredytowania.

Ponadto bank uruchomił dwie nowe gwarancje z Funduszu Gwarancji Kryzysowych - płynnościowe i na inwestycje oraz spłaty limitów faktoringowych. Zastępują one rozwiązania z Funduszu Gwarancji Płynnościowych. Gwarancje płynnościowe i na inwestycje zabezpieczają spłaty kredytu obrotowego i inwestycyjnego średnim oraz dużym przedsiębiorcom. Obejmują niespłaconą kwotę kapitału kredytu, bez odsetek oraz kosztów z nim związanych. Można nimi zabezpieczyć do 80 proc. kwoty kredytu, maksymalnie 200 mln zł. W przypadku finansowania obrotowego okres gwarancji wynosi do 39 miesięcy, a dla kredytu inwestycyjnego - do 72 miesięcy. Prowizja wynosi 0,25 proc. dla średnich firm w pierwszym roku finansowania objętego gwarancją, a potem 0,5 proc. Dla dużych firm jej koszt to 0,5 proc., który potem rośnie do 1 proc. i 2 proc.

Natomiast gwarancje faktoringowe zabezpieczają spłatę limitu udzielanego przez faktora na zapewnienie firmie płynności finansowej. Gwarancja zabezpiecza do 80 proc. kwoty udzielonego limitu przez okres maksymalnie 27 miesięcy. Prowizja dla MŚP wynosi w pierwszym roku 0,25 proc., a za drugi rok - 0,5 proc. Dla dużych firm jest to odpowiednio 0,5 proc. oraz 1 proc. Gwarancja ta dotyczy finansowania w formie faktoringu z regresem lub faktoringu odwrotnego.

BGK planuje rozszerzenie oferty gwarancyjnej. Pracuje m.in. nad zapewnieniem ciągłości wsparcia gwarancyjnego dla finansowania w formie leasingu lub pożyczki leasingowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.