Pomogli wynikom

Marcin Goralewski
04-11-2003, 00:00

Orbis ma w tym roku podwoić 30 mln zł ubiegłorocznego zysku netto. I pewnie podwoi, ale zasługa w tym też zmian w amortyzacji.

Analitycy coraz ostrożniej podchodzą do inwestycji w akcje Orbisu. To głównie zasługa wysokich notowań firmy w relacji do wycen specjalistów. Akcje hotelarskiej spółki są wyceniane po 28 zł, podczas gdy wydane w ostatnim czasie rekomendacje oscylują w przedziale 19,7-28,8 zł.

Ależ odbicie!

Jutro spółka pochwali się wynikami finansowymi, jakie osiągnęła w trzecim kwartale. Analitycy oczekują dobrych danych. CDM Pekao szacuje zysk operacyjny Orbisu na poziomie 35 mln zł (wzrost o 31 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego), a zysk netto na 27,3 mln zł (prawie 50 proc. więcej).

— Nie zaprzeczam, że na rynku hotelarskim koniunktura się poprawia i Orbis na tym korzysta — ocenia Anna Hess, analityk CDM Pekao.

Wcześniej Maciej Grelowski, prezes Orbisu, obiecywał inwestorom, że w tym roku zysk spółki zostanie podwojony, a więc powinien przekroczyć 60 mln zł. Po pierwszym półroczu Orbis zarobił 30 mln zł.

Zmiana stawek

Analitycy zwracają też uwagę na fakt, że dobrym wynikom Orbis pomógł przez księgowe operacje.

— Zysk operacyjny wprawdzie dynamicznie wzrósł, ale było to zasługą zmniejszenia kosztów amortyzacji — oceniają analitycy BZ WBK.

Od początku tego roku Orbis wydłużył czas amortyzacji budynków (80 proc. majątku rzeczowego) z 40 do 60 lat.

— W perspektywie kilku lat takie działanie poprawi wyniki spółki. Gorzej może być w dłuższej perspektywie — mówi Anna Hess.

W I półroczu Orbis zanotował 16 mln zł zysku operacyjnego.

— Gdyby nie zmiana stawek amortyzacji, zysk operacyjny sięgnął niecałych 8 mln zł — szacuje analityk CDM Pekao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pomogli wynikom