Pomogły odlewnie

KSA
15-05-2008, 00:00

Grupa znacząco zwiększyła wyniki w I kwartale, ale to zasługa konsolidacji Odlewni Żeliwa Śrem.

Grupa znacząco zwiększyła wyniki w I kwartale, ale to zasługa konsolidacji Odlewni Żeliwa Śrem.

Na pierwszy rzut oka kwartalny raport grupy produkującej m.in. maszyny dla górnictwa wygląda imponująco. Przychody Famuru wyniosły 270,3 mln zł i były o 75 proc. wyższe od osiągniętych w I kw. 2007 r. Dane rok do roku nie są porównywalne, bo dopiero od połowy 2007 r. konsolidowane są wyniki Odlewni Żeliwa Śrem (dołożyły 58 mln zł do przychodów za I kw.). Dzięki temu segment odlewniczy wyrósł na drugi pod względem ważności i odpowiada mnie więcej za jedną czwartą przychodów.

Skonsolidowany zysk operacyjny Famuru wyniósł 43,7 mln zł i był ponaddwukrotnie wyższy. Blisko dwa razy więcej grupa zarobiła też na czysto. Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł do 30,6 mln zł z 15,7 mln zł w I kw. 2007 r.

Sam Famur zarobił jednak sporo mniej niż przed rokiem — jednostkowy zysk netto wyniósł 13,5 mln zł w porównaniu z 23,3 mln zł. Różnicę zarząd tłumaczy znacznie wyższymi wpływami z dywidend od spółek zależnych w 2007 r. (20 mln zł wobec 6,8 mln zł w tym roku).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pomogły odlewnie