Pomogły wzrosty na EURUSD

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
23-06-2009, 18:03

We wtorek złoty stracił na wartości wobec euro, zyskał zaś wobec dolara. Polska waluta dalej pozostaje pod negatywnym wpływem nienajlepszej sytuacji na globalnych rynkach akcji. Próby odrabiania wcześniejszych spadków na początku handlu w Europie zakończyły się niepowodzeniem, m.in. wobec gorszych danych odnośnie aktywności gospodarczej w  strefie euro (indeks PMI dla przemysłu odnotował co prawda wzrost do 42,4 pkt., jednak spadek do 44,5 pkt. zanotował podobny indeks dla usług, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu).

Przewaga była po stronie sprzedających również po otwarciu rynków w USA. Nie pomogły dane o sprzedaży nowych domów, która wzrosła, jednak mniej niż oczekiwano. Fakt, iż złoty zachował się generalnie stabilnie, wynikał z tego, iż obserwowaliśmy dziś spore wzrosty na EURUSD. Obrona krótkoterminowego wsparcia na poziomie 1,3825 posłała notowania pary wyraźnie w górę – do 1,4036 popołudniem.

W rezultacie notowania EURPLN wzrosły z 4,53 do 4,5480 (choć po porannej wyprzedaży było to już 4,5680), jednak USDPLN spadły z 3,2650 do 3,2460. W najbliższym czasie notowania złotego zależeć będą od tego, jak głęboka będzie korekta na rynkach akcji (potencjalne wsparcie na S&P500 to 875 pkt.) oraz od tego, czy notowania EURUSD będą ponownie testować poziom 1,3735, czy też być może dojdzie do pokonania 1,4180.

Tutaj decydująca może być jutrzejsza decyzja Fed. W średnim okresie oporu na EURPLN należy upatrywać w okolicach 4,60, zaś wsparcia na poziomie 4,30.

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Pomogły wzrosty na EURUSD