Pomorze: 19 mln zł do wzięcia

opublikowano: 09-02-2012, 00:00

W jednym konkursie na firmy czeka kasa na patenty i B+R, w drugim instytucje otoczenia biznesu dostaną wsparcie na rozbudowę bazy.

Szansę na dofinansowanie inwestycji daje Agencja Rozwoju Pomorza (ARP). Organizuje ona dwa nabory w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) — pierwszy z działania 1.2 „Rozwiązania innowacyjne w MSP” i drugi z poddziałania 1.5.1 „Infrastruktura dla rozwoju firm innowacyjnych”. Wnioski w obu konkursach można składać do końca lutego.

Nabór z działania 1.2 przeznaczony jest dla przedsiębiorców z woj. pomorskiego. Pula do podziału to 6,5 mln zł. W konkursie premiowane będą projekty obejmujące m.in. zdobycie patentów i inwestycje w badania i rozwój.

— Kluczowa jest innowacyjność planowanych rozwiązań. Wsparcie można dostać m.in. na nabycie wyników prac B+R, praw do własności intelektualnej, ale też na własne nowe rozwiązania. Jeśli firma chce wprowadzić innowacyjny produkt, usługę i potrzebuje innowacyjnej linii technologicznej, to jest konkurs dla niej — mówi Rafał Mitianiec, wicedyrektor Regionalnej Instytucji Finansującej ds. kontraktowania w Agencji Rozwoju Pomorza.

O wsparcie mogą starać się tylko firmy z sektora MSP. Maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu to milion zł. Poziom wsparcia wynosi do 50 proc. wydatków dla mikro- i małych firm oraz do 40 proc. w przypadku średnich. Konkurs z poddziałania 1.5.1 obejmuje projekty zakładające budowę infrastruktury wspierającej innowacje.

Dotacje czekają na instytucje otoczenia biznesu, czyli np. strefy ekonomiczne. Maksymalne dofinansowanie może wynieść do 75 proc. kosztów inwestycji. Łączny budżet konkursu to 12,6 mln zł.

— Wsparcie można otrzymać m.in. na budowę lub remont obiektów przeznaczonych na parki naukowo-technologiczne, centra zaawansowanych technologii lub inkubatory przedsiębiorczości. Druga ścieżka projektów dotyczy inwestycji w instalacje technologiczne. Chodzi tu np. o budowę lub przebudowę laboratoriów oraz ich wyposażenie — mówi Rafał Mitianiec. Można też dostać pieniądze na specjalistyczne szkolenia i doradztwo związane z tymi przedsięwzięciami. W konkursie nie ma ograniczeń co do minimalnej lub maksymalnej wartości projektu.

29.02

Tego dnia o godz. 15 mija termin składania wniosków w obu naborach organizowanych przez Agencję Rozwoju Pomorza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane