Pompeo zapowiada objęcie Iranu najmocniejszymi sankcjami w historii

opublikowano: 22-05-2018, 06:54
aktualizacja: 22-05-2018, 06:59

Sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił, że USA nałożą na Iran „najmocniejsze sankcje w historii”. Po ich wprowadzeniu Iran „będzie walczyć o utrzymanie gospodarki przy życiu”, zapowiedział.

Zniesione przez USA w 2015 roku sankcje będą przywrócone, a wraz z nowymi spowodują „bezprecedensową presję finansową na reżim Iranu”, zapowiedział Pompeo.

Mike Pompeo
Zobacz więcej

Mike Pompeo fot. Bloomberg

Przywracane przez USA sankcje zakazywały niemal całego handlu z Iranem, robiąc wyjątek jedynie dla takiego, który przynosiłby korzyść zwykłym Irańczykom, jak dostawy produktów rolnych czy lekarstw.

Sankcje nie zostaną przywrócone natychmiastowo, ale za trzy i sześć miesięcy.

- Iran nigdy więcej nie będzie miał carte blanche w sprawie dominacji na Bliskim Wschodzie – podkreślił amerykański sekretarz stanu.  

Wcześniej w maju prezydent Donald Trump ogłosił, że USA zrywają porozumienie z 2015 roku o zakończeniu sankcji wobec Iranu w zamian za rezygnację tego kraju z ambicji nuklearnych. 

Federica Mogherini, szefowa unijnej dyplomacji powiedziała, że w swoim wystąpieniu Pompeo nie przedstawił w jaki sposób wycofanie się z porozumienia czyni region bezpieczniejszym jeśli chodzi o proliferację technologii jądrowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu