Czytasz dzięki

Ponad 300 mln zł na leasing dla małych firm

Marta Bellon
opublikowano: 10-10-2011, 00:00

Europejski Fundusz Leasingowy finansuje m.in. leasing samochodów i sprzętu komputerowego. Ma dla MSP 365,5 mln zł.

Pod koniec czerwca Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI), na podstawie której otrzymał unijne wsparcie z programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji. Do instytucji trafiło wtedy 375 mln zł. Dzięki temu oferuje ona firmom finansowanie leasingowe w ramach produktu Start Leasing. Mogą z niego skorzystać nowo powstające firmy oraz te, które działają na rynku nie dłużej niż sześć miesięcy. Swoją ofertę EFL kieruje także do przedsiębiorstw o słabszej kondycji finansowej, które nie mają zdolności kredytowej lub generują straty, ale mają potencjał rozwoju.

Do biura i gabinetu

Firma, która chciałaby uzyskać finansowanie leasingowe, musi spełniać definicję MSP, czyli zatrudniać średnio nie więcej niż 250 pracowników i mieć roczne obroty poniżej 50 mln EUR lub sumę bilansową poniżej 43 mln EUR. EFL oferuje leasing wyposażenia biura, sprzętu komputerowego, chłodniczego, wentylacji, klimatyzacji, a w przypadku lekarzy również wyposażenie gabinetów w specjalistyczny sprzęt medyczny i laboratoryjny. W zależności od rodzaju leasingowanego sprzętu maksymalna kwota kredytowania wynosi od 80 tys. zł dla sprzętu komputerowego do 350 tys. zł w przypadku pojazdów osobowych. Okres umowy trwa od 18 do 60 miesięcy w leasingu kapitałowym i 24-60 miesięcy w leasingu operacyjnym. — Preferowane branże, do których skierowany jest Start Leasing, to przedstawiciele wolnych zawodów, w tym prawnicy, architekci, menedżerowie zatrudnieni na kontraktach menedżerskich, doradcy podatkowi i biura rachunkowe oraz branża medyczna. Wszyscy przedsiębiorcy mogą się starać natomiast o sfinansowanie samochodu osobowego. Z naszego nowego produktu nie mogą skorzystać firmy działające w takich segmentach, jak: rolnictwo i rybołówstwo, górnictwo, wydobycie i obrót paliwami czy też firmy prowadzące działalność w sektorze transportu drogowego na zakup środków transportu. Kwoty, o które mogą się ubiegać, zależą od rodzaju sprzętu i branży klienta. Na samochód udostępnić możemy do 250-300 tys. zł kredytu (może to być kilka tańszych aut do wysokości tej puli), a na wyposażenie biura czy sprzęt medyczny — do 200 tys. zł — tłumaczy Jowita Nowicka z EFL.

Plan mile widziany

Przedsiębiorca powinien przedłożyć dokumenty rejestrowe firmy i uproszczony rachunek wyników, obrazujący pierwsze obroty w firmie lub książkę przychodów i rozchodów. — Przedsiębiorca nie musi mieć zdolności kredytowej, może nawet generować stratę — zaznacza Jowita Nowicka. Następnie doradca EFL przeprowadza z potencjalnym klientem rozmowę podczas wizji lokalnej w miejscu prowadzenia działalności przez klienta oraz jego miejscu zamieszkania. Przedstawiciel funduszu pyta o plany biznesowe klienta — jak zamierza się rozwijać, jak kalkuluje swój biznes i jak oszacował tempo zwrotu z inwestycji. — Jeżeli klient ma przygotowany i spisany biznes plan — jest to bardzo mile widziane, ale nie ma obowiązku sporządzać na nasze potrzeby takiego dokumentu. Przez biznes plan rozumiemy racjonalne uzasadnienie pomysłu na biznes — mówi Jowita Nowicka. EFL wystartował z produktem Start Leasing na początku lipca. Od tamtego momentu zawarł kilka umów na sumę wartości środków trwałych wynoszącą 9,5 mln zł. — Najczęściej przedmiotem umowy leasingowej jest samochód osobowy o średniej wartości 60 tys. zł. Nie boimy się, że pula się wyczerpie. Program ma trwać do końca I półrocza 2012 r., jednak EFI jest gotowy go przedłużyć. Istnieje taka możliwość — zaznacza Jowita Nowicka.

DANE DO KONTAKTU

Więcej informacji oraz formularz kontaktowy do doradcy znajduje się na stronie: www.startleasing.pl infolinia: 801 677 666 (koszt jak za połączenie lokalne) lub 71 35 49 557 (dla telefonów komórkowych)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane