Ponad 7 mld zł na drogi w Małopolsce w latach 2006-2013

Polska Agencja Prasowa SA
05-05-2005, 15:31

Ponad 7 mld zł wyniosą nakłady inwestycyjne na drogi krajowe na terenie województwa małopolskiego w latach 2006-2013. Efektem zaplanowanych przedsięwzięć będzie przebudowa i modernizacja całej sieci dróg krajowych w województwie.

Ponad 7 mld zł wyniosą nakłady inwestycyjne na drogi krajowe na terenie województwa małopolskiego w latach 2006-2013. Efektem zaplanowanych przedsięwzięć będzie przebudowa i modernizacja całej sieci dróg krajowych w województwie.

Jak ocenił w czwartek dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Zbigniew Rapciak, plan ten jest "absolutnie realny" i wpisuje się w projekt NPR na lata 2006-13. "Wszystkie te zadania zostały już wpisane do planu centralnego GDDKiA" - powiedział Rapciak.

Wśród najważniejszych przedsięwzięć zaplanowanych na lata 2006-2013 znajduje się budowa prawie 77-kilometrowego odcinka autostrady A-4 Kraków - Tarnów, której koszt szacowany jest na 2 mld zł. Budowane będą też drogi ekspresowe: Szczepanowice - Bieżanów - o wartości 1,3 mld zł, oraz kolejny odcinek popularnej "zakopianki" od Lubnia do Zaborni - za 1 mld zł.

Według Rapciaka, dzięki budowie dziewięciu obwodnic, które kosztować będą w sumie ponad 608 mln zł, wszystkie większe miejscowości na terenie Małopolski, przez które przechodzą najbardziej uczęszczane drogi krajowe, będą miały obejścia.

Zgodnie z planem "zakopianka" będzie na całej swojej długości trasą dwujezdniową: w części o parametrach drogi ekspresowej, w części głównej - przyspieszonej. Modernizacja istniejących szlaków i dostosowanie ich do parametrów unijnych (nośność 115 kN na oś) obejmie siedem odcinków o łącznej długości ponad 200 kilometrów. Zaplanowano też odnowy nawierzchni, po 50 kilometrów rocznie.

"W zasadzie cała sieć dróg krajowych w Małopolsce zostanie przebudowana do 2013 roku, w pierwszej kolejności będą zakończone prace związane z podniesieniem nośności nawierzchni oraz budowa dróg ekspresowych" - powiedział Rapciak.

Krakowski oddział GDDKiA zarządza odcinkami 12 dróg krajowych o łącznej długości 875 km, z tego 86 km to drogi dwujezdniowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ponad 7 mld zł na drogi w Małopolsce w latach 2006-2013