Ponure nastroje wciąż obecne na światowych rynkach

Artur Pałka
opublikowano: 18-02-2009, 11:15

We wtorek po raz kolejny dały o sobie znać obawy amerykańskich inwestorów dotyczące pogłębiającej się recesji w USA. Spadki zagościły na wszystkich tamtejszych parkietach, Dow Jones stracił prawie 3,8%, zaś S&P500 i Nasdaq odpowiednio po 4,56% i 4,15%. Tym samym indeks DJIA, który w zeszłym tygodniu oddał około 5,3% zamknął dzień na poziomie 7552 punktów, zaledwie jeden punkt powyżej minimum z listopada 2008 (w stosunku do  zamknięcia, minimum intraday było około 100 pkt. niżej).

Najmocniej znowu zniżkował sektor finansowy, na czele z JP Morgan (12,31% spadku), Citigroup (zniżka o 12,32%) i Bank of America (również ponad 12% zniżki). Biorąc zaś pod uwagę najnowsze informacje napływające ze świata, można stwierdzić że powodów do obaw nie brakuje. Jednym z nich jest brak szczegółów dotyczących pakietu pomocowego dla amerykańskich banków, opracowywanego przez ekipę obecnego Sekretarza Skarbu T. Geithner’a. Niewykluczone, że skala strat w sektorze finansowym jest wielokrotnie większa niż wcześniej szacowano, a „nabieranie wody w usta” przez władze USA ma po prostu na celu uchronienie rynków przed paniką. Podobna sytuacja może mieć miejsce także w Europie. Za takim punktem widzenia przemawia np. ostatni raport agencji ratingowej Moodys, w którym zaznaczono, że mocno prawdopodobne jest obniżenie ratingu dla wielu tamtejszych banków.

Mieszane nastroje panowały dziś na rynkach azjatyckich. O 0,55% wzrósł indeks Hang Seng, za to Nikkei225 spadł o 1,4%. Najsilniej, bo aż o 4,72% zniżkowała giełda w Szanghaju.

Kolejny dzień wyprzedaży obserwujemy na parkietach Starego Kontynentu. Pomimo że większość indeksów europejskich rozpoczęła dzień na niewielkich plusach, to około godziny 10:30 nie zyskiwał już żaden z nich.  Coraz to nowe minima wyznacza także WIG20, który 1,5 godziny od otwarcia notowano już ponad 4% niżej. Przy tak dużej skali wyprzedaży na światowych rynkach należałoby się spodziewać przynajmniej niewielkiej korekty, wydaje się jednak że dziś jest na nią jeszcze za wcześnie.

Artur Pałka
Departament Doradztwa i Analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Pałka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Ponure nastroje wciąż obecne na światowych rynkach