Poprawa klimatu inwestycyjnego pomaga złotemu

XTB
opublikowano: 21-11-2008, 11:51

Piątkowe przedpołudnie przynosi wyraźne umocnienie złotego, które wpisuje się w podobne zachowanie innych walut regionu. O godzinie 11:40 kurs USD/PLN, po spadku o 4,9 grosza w stosunku do poziomów z  końca wczorajszego dnia, testował poziom 3,0282 zł. Kurs EUR/PLN tracił 2,2 grosza i testował 3,8108 zł. Natomiast para CHF/PLN, po spadku do 2,4778 zł, znajdowała się o 3,3 grosza niżej niż w czwartek.

Impulsem do zakupów polskiej waluty w dniu dzisiejszym są dokładnie te same czynniki, które w ostatnich dniach stały za jej wyprzedażą. Mianowicie zmiany nastawienia inwestorów do ryzyka oraz kształtowanie się kursu EUR/USD.

Wzrost apetytu na ryzyko, co w nocy przełożyło się na zwyżkę giełd w Tokio i Hong Kongu o odpowiednio 2,7 proc. i 2,9 proc., a co aktualnie podnosi indeksy w Londynie, Paryż i Frankfurcie o 1,2-1,5 proc., to pochodna nadziei na wzrostową korektę na Wall Street, po dwóch dniach gwałtownej wyprzedaży akcji.

Poziom umocnienia złotego moderują natomiast zmiany kursu EUR/USD. Ostatnie 9 godziny przyniosło zwyżkę tej pary z okolic 1,2440 dolara do ustanowionego po godzinie 11-tej dziennego maksimum na 1,2624 dolara.

W kolejnych godzinach wciąż te dwa czynniki będą determinować notowania polskich par. W miarę zbliżania się otwarcia sesji na Wall Street, poziom optymizmu inwestorów może się nieco zmniejszyć, co znajdzie odbicie w notowaniach złotego. Jest jednak prawdopodobne, że obecna poprawa nastrojów na światowych rynkach przyjmie, przynajmniej kilkudniowy charakter. To zaś będzie obniżać kursy USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN.

Do czasu jednak, aż nie pojawią się wiarygodne przesłanki, sugerujące dłuższą i trwalszą korektę na światowych rynkach akcji, a jednocześnie nie będzie sygnałów dających nadzieję na wybicie kursu EUR/USD górą z czterotygodniowej konsolidacji w przedziale 1,2452-1,2993 dolara,  nie należy zakładać silniejszego umocnienia złotego.

Dlatego scenariuszem na najbliższe dni są wahania dolara w przedziale 2,90-3,10 zł oraz oscylacje euro  wokół poziomu 3,80 zł. Dopiero spełnienie powyższych przesłanek, otworzy drogę do poziomów z przełomu  października i listopada. Gdyby jednak spadki na światowych giełdach były kontynuowane, co szłoby w parze z wybiciem EUR/USD dołem z  konsolidacji, to będzie dostatecznym pretekstem do wywindowania euro i dolara do nowych rocznych maksimów.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane