Poprawia się kondycja Swiss Re

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 17-03-2005, 12:27

Mimo rekordowych odszkodowań, jakie zapłacili w minionym roku czołowi ubezpieczyciele, 2004 r. okazał się bardzo udany dla Swiis Re. Drugi na świecie reasekurator odnotował 45 proc. wzrost zysków. To zasługa rentownych inwestycji i rozwiązania części rezerw z których pokryto koszty odszkodowań związanych z huraganami w Stanach Zjednoczonych i tajfunów w Japonii.

Mimo rekordowych odszkodowań, jakie zapłacili w minionym roku czołowi ubezpieczyciele, 2004 r. okazał się bardzo udany dla Swiis Re. Drugi na świecie reasekurator odnotował 45 proc. wzrost zysków. To zasługa rentownych inwestycji i rozwiązania części rezerw z których pokryto koszty odszkodowań związanych z huraganami w Stanach Zjednoczonych i tajfunów w Japonii.

Wynik netto na koniec ubiegłego roku zamknął się kwota 2,48 mld CHF (ponad 6,5 mld zł) co w przeliczeniu na pojedynczą akcję daje 7,77 franków. Rok wcześniej spółka z Zurychu wygenerowała czysty zysk na poziomie 1,7 mld CHF – 5,43 franków na akcję. Zaprezentowane wyniki przekroczyły uśrednioną prognozę analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg, którzy oczekiwali zysku netto wysokości 2,35 mld CHF.

To drugi z rzędu tak udany rok dla Swiis Re po dwóch latach strat, jakie spowodowały terrorystyczne ataki z 11 września 2001 r. Na poprawie kondycji finansowej szwajcarskiego giganta skorzystają też akcjoanrisuze spółki. Firma zadeklarowała bowiem zwiększenie o 45 proc. kwoty dywidendy, która ma wynieść 1,6 CHF na akcję. W pewnym stopniu zrekompensuje to udziałowcom spółki niskie notowania akcji na giełdzie. W ciagu ostatnich 12 miesięcy kurs opadła o 1 proc. podczas gdy Bloomberg Europe 500 Insurance Index zwyżkował o 11 proc. Podczas wczorajszych notowań kurs akcji tracił około 1,5 proc. To rezultat wykluczenia przez spółke wykupu swoich akcji z rynku.

WST, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane