POPRAWIONA-MinFin-Wzrost gosp. priorytetem przy wejściu do euro

Zakłady Mięsne "POZMEAT" w Poznaniu Spółka Akcyjna
opublikowano: 11-02-2003, 09:29

W depeszy "MinFin-Wzrost gosp. priorytetem przy wejściu do euro" 11 paragraf powienien brzmieć:

"W naszym najbardziej optymistycznym (a nie: pesymistycznym) scenariuszu, który jest jednak realistyczny, deficyt budżetu wyniesie 3,2 procent PKB w 2005 roku, zakładając że uda nam się przeprowadzić reformy fiskalne" - powiedział Kołodko.

Poniżej wersja poprawiona:

Justyna Pawlak

LONDYN (Reuters) - Polska może nie spełnić kryteriów konwergencji w 2005 roku, koniecznych do wejścia do strefy euro, jeśli wysiłki związane z reformą fiskalną okażą się zbyt bolesne dla wzrostu gospodarczego, powiedział szef resortu finansów Grzegorz Kołodko.

Mimo to Kołodko jest optymistyczny wobec zakładanego przez rząd wejścia Polski do euro w 2007 roku. Według rządu kryteria konwergencji narzucone przez Traktat z Maastricht uda się spełnić za dwa lata.

Zgodnie z ustaleniami Traktatu z Maastricht państwa, które chcą przystąpić do unii walutowej muszą ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych do poniżej trzech procent, a dług publiczny nie może przekroczyć 60 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Ponadto inflacja nie może przekroczyć o więcej niż 1,5 punktu procentowego poziomu z trzech krajów Unii Europejskiej o najniższej inflacji.

"Polska może znaleźć się w unii monetarnej (EMU) z wzrostem gospodarczym na poziomie pięciu procent w 2007 roku" - powiedział Kołodko w trakcie wykładu w London Business School.

"Spełnienie wymogów fiskalnych nie jest celem samym w sobie, ale środkiem do osiągnięcia wzrostu" - dodał.

Wzrost gospodarczy w ubiegłym roku wyniósł 1,3 procent, a na ten rok szef resortu finansów założył w budżecie tempo wzrostu PKB na 3,5 procent.

Polska, która zamierza wejść do struktur Unii Europejskiej w przyszłym roku, już teraz spełnia większość z gospodarczych wymagań ustalonych w Traktacie z Maastricht. Największe problemy związane są jednak z deficytem budżetowym, który musi zostać obniżony do poziomu trzech procent PKB.

Ministerstwo Finansów prognozuje deficyt budżetowy na 2003 rok do 4,7 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB). Deficyt na takim poziomie, licząc według polskich standardów, odpowiada poziomowi 3,9 procent PKB, liczonemu według unijnych standardów ESA-95.

Kołodko dodał, że deficyt budżetowy może wynieść 3,2 procent PKB w 2005 roku, czyli nieco więcej niż nakazują kryteria konwergencji.

"W naszym najbardziej optymistycznym scenariuszu, który jest jednak realistyczny, deficyt budżetu wyniesie 3,2 procent PKB w 2005 roku, zakładając że uda nam się przeprowadzić reformy fiskalne" - powiedział Kołodko.

"To się wydarzy tylko wtedy, kiedy nie będzie to oznaczać zabójstwa dla krajowej gospodarki" - dodał.

Szef resortu finansów powtórzył swoją opinię na temat obecnego kursu złotego, mówiąc że jest on przewartościowany.

"Pytaniem nie jest kiedy, ale po jakim kursie będziemy wchodzić do strefy euro. (...) Musimy być pewni, że wejście to odbędzie się przy właściwym kursie - takim, który zagwarantuje sukcesywny wzrost gospodarczy" - stwierdził.

W ubiegłomiesięcznym wywiadzie dla Reutera Kołodko mówił, wejście do euro powinno odbyć się przy kursie wymiany do euro w wysokości 4,35, wobec obecnego poziomu 4,15.

Minister finansów powiedział również, że inflacja, która obecnie utrzymuje się na niskim poziomie nie wzrośnie na tyle by zagrozić spełnieniu przez Polskę wymogu inflacyjnego ustalonego w Maastricht.

((Autor: Justyna Pawlak; Redagował: Kuba Kurasz; Reuters Messaging: justyna.pawlak.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Mięsne "POZMEAT" w Poznaniu Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / POPRAWIONA-MinFin-Wzrost gosp. priorytetem przy wejściu do euro