Poprawmy ustawę, ale nie tak

Krajowa Izba Gospodarcza
opublikowano: 04-06-2007, 00:00

ZDANIEM KIG

ZDANIEM KIG

Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega konieczność uporządkowania sytuacji na rynku ubezpieczeń, a szczególnie sposobu rozliczeń szkód powypadkowych i zasad stosowanych przez zakłady ubezpieczeń. Podobnie jak Komisja Nadzoru Finansowego stoi na stanowisku, że wypłaty odszkodowań z OC komunikacyjnego powinny zawsze uwzględniać podatek VAT. Sąd Najwyższy potwierdził to stanowisko w maju. Istnieje konieczność jak najszybszej nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej, która jednoznacznie powinna rozstrzygać tę kwestię.

Zgadzamy się z intencją wnioskodawców nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej , by uporządkować sytuację na rynku ubezpieczeń, jednocześnie wyrażamy zaskoczenie co do treści projektu nowelizacji, który nosi poważne znamiona niekonstytucyjności. Nie można się zgodzić z propozycją poselską, że odszkodowanie w części przeznaczonej na jego naprawę będzie wypłacane tylko na podstawie faktur. Argumentacja wyrażona w uzasadnieniu do projektu ustawy, że obowiązkowość faktur ograniczy szarą strefę oraz spowoduje ograniczenie w zwolnieniach pracowników w firmach działających legalnie, stanowi przejaw braku zrozumienia dla norm prawa cywilnego. Nie można kosztem walki z szarą strefą ograniczać podstawowych wolności konstytucyjnych.

Apelujemy do wniosko- dawców o wycofanie projektu ustawy, który z uwagi na swoją treść może idei uporządkowania zasad wypłat odszkodowań komunikacyjnych przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Krajowa Izba Gospodarcza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krajowa Izba Gospodarcza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu